15 września 2023 r. w Cedyni odbyło się uroczyste zakończenie realizacji Kontraktu 1A.2 Modernizacja polderu Marwickiego etap III – modernizacja stacji pomp Krajnik. — Wody Polskie w województwie zachodniopomorskim realizują kilkanaście inwestycji w ramach POPDOW-u. Jest to projekt finansowany ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy i Budżetu Państwa. Te zadania inwestycyjne są elementem bardzo dużej całości. (...) Chronimy w ten sposób, poprawiamy bezpieczeństwo naszych obywateli, 5 milionów w dorzeczu Środkowej i Dolnej Odry w tym około 1,7 milionów – w zakresie odpowiedzialności RZGW w Szczecinie, które byłyby i są bezpośrednio narażone na zagrożenia powodziowe. Te inwestycje chronią między innymi mieszkańców gminy Cedynia, Gryfino, te miejscowości, które usytuowane są nad Odrą i które pamiętają takie czasy, kiedy rzeczywiście ta rzeka, mimo swoich pięknych walorów i przeogromnego potencjału gospodarczego, ma takie momenty, kiedy stanowi zagrożenie. A my jesteśmy po to, żebyście mogli z tej rzeki korzystać w optymalny sposób i żebyście się czuli bezpiecznie.— mówił prezes PGW Wody Polskie Krzysztof Woś podczas uroczystości.
Celem Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły jest poprawa stanu bezpieczeństwa powodziowego osób mieszkających na wybranych obszarach dorzecza Odry oraz wzmocnienie zdolności instytucjonalnych administracji publicznej do skutecznego ograniczania skutków powodzi. W ramach realizacji Projektu powstaje infrastruktura zarządzania powodziowego wraz z powiązanymi z nią środkami technicznymi w wyodrębnionych obszarach Polski, w tym w dorzeczu Środkowej i Dolnej Odry. W ramach przyjętych do realizacji zadań inwestycyjnych na terenie działania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie wyodrębniono następujące kontrakty wchodzące w zakres Podkomponentu 1A:
- 1A.2 Zabezpieczenie przeciw-powodziowe miejscowości Gryfino, Ognica i Piasek nad rzeką Odrą. Modernizacja Polderu Marwickiego etap III – modernizacja stacji pomp Krajnik.
- 1A.4 Realizacja robót polegających na dokończeniu wałów przeciw-powodziowych Chlewice, Marwice-Krajnik, Mniszki-Gryfino – kontynuacja Kontraktu
- 1A.1. Chlewice-Porzecze. Wał cofkowy rzeki Odry przy rzece Myśli. Modernizacja polderu Marwickiego Etap I i II.
Na wskazane działania uzyskano pożyczkę Banku Światowego (Pożyczka nr: IBRD 8524 – PL), która będzie przeznaczona na sfinansowanie realizacji robót budowlano-montażowych oraz usług wsparcia technicznego przy ich realizacji.
Zabezpieczenie przeciwpowodziowe miejscowości Piasek
W ramach przedsięwzięcia zakłada się budowę zabezpieczenia przeciwpowodziowego o łącznej długości 1478,90 m chroniącego tereny miejscowości Piasek (gmina Cedynia) przed wezbraniami powodziowymi w kanale Piasek zależnymi od stanów wody w rzece Odra. Przedsięwzięcie obejmuje budowę dwóch odcinków ziemnego wału przeciwpowodziowego - wału południowego o dł. 536,1 m i wału północnego o dł. 206,8 m., połączonych ze sobą ścianą przeciwpowodziową o dł. 736 m wykonaną ze stalowej ścianki szczelnej zwieńczonej oczepem żelbetowym z docelową możliwością instalacji mobilnych barier systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego jako nadbudowy w celu osiągnięcia bezpiecznej (projektowanej) rzędnej terenu. W ciągu wału południowego zostanie wykorzystane naturalne wyniesienie terenowe o wysokości znacznie przewyższającej wymagany poziom korony zabezpieczenia wału przeciwpowodziowego.
Modernizacja polderu Marwickiego etap III – modernizacja Stacji Pomp Krajnik
Celem inwestycji jest przede wszystkim utrzymanie warunków ochrony przeciwpowodziowej terenów położonych na terenie zawala oraz zapewnienie możliwości bieżącego odprowadzania wody z terenów zawala w sytuacji pojawienia się wyższych stanów w Odrze Wschodniej, poprzez modernizację Stacji Pomp Krajnik. Obecny stan pompowni Krajnik wykazuje znaczny stopień zużycia technicznego, wobec czego jej remont zapewni możliwość nieprzerwanej pracy przedmiotowego obiektu. Z uwagi na aktualny stan techniczny istniejącej linii energetycznej, planowane jest również usunięcie istniejących słupów stanowiących część linii energetycznej oraz budowa podziemnej linii kablowej w zamian istniejącej linii energetycznej.
Zabezpieczenie przeciwpowodziowe miejscowości Gryfino
W ramach przedsięwzięcia zakłada się modernizację istniejącej bazy dla lodołamaczy w tym przebudowę drogi dojazdowej do bazy polegającej na utwardzeniu nawierzchni i wyrównaniu niwelety drogi. Wykonana zostanie kanalizacja deszczowa odwadniająca przebudowywaną drogę oraz wykonany zostanie odcinek sieci wodociągowej wraz z wykonaniem przyłącza do działki bazy dla lodołamaczy. Ponadto w ramach inwestycji nastąpi przebudowa istniejącego przyłącza elektroenergetycznego oraz istniejącej instalacji oświetleniowej na bazie dla lodołamaczy, a także zostanie wykonane utwardzenie powierzchni (wykonanie placu manewrowego) na terenie bazy dla lodołamaczy.