W dniach 5 i 6 kwietnia Wody Polskie ZZ Gryfice we wspolpracy z Lasami Panstwowymi dokonaly nasadzen drzew w m. Nowielice nad Rega. W ramach Projektu Life+ Rega nad rzeka prowadzonych zostanie lacznie 1000 drzew w ramach nasadzen kompensacyjnych. Zacienianie koryta rzeki polepsza warunki bytowe ryb i innych organizmow wodnych w okresach letnich, dzieki obnizaniu temperatury wody.

Ochrona wód i wszystkich organizmów, które je zamieszkują może przybierać bardzo różne formy. Wśród typowych można wymienić np. ochronę przed zanieczyszczeniem ściekami, ograniczenie nadmiernej eksploatacji wód, prowadzenie prac inwestycyjnych lub utrzymaniowych wyłącznie w niezbędnym zakresie, przy spełnieniu wszelkich wymaganych warunków ich realizacji. Są jednak pewne aspekty, które w powszechnej świadomości, nawet osób związanych z gospodarką wodną, nie są działaniami „typowymi”, związanymi z dbaniem o dobry stan rzek i jezior. Wśród nich z pewnością można wymienić prowadzenie nasadzeń drzew wzdłuż brzegów cieków i zbiorników.

W ramach Projektu LIFE+ Rega jednym z głównych zadań, określanych formalnie jako „kamienie milowe” Projektu, było dokonanie nasadzeń drzew wzdłuż rzeki Regi. Mogłoby się wydawać, że ma to dużo mniejsze znaczenie dla pozytywnego rezultatu całego Projektu niż inne działania – wykonanie przepławek, tarlisk albo montaż systemu monitoringu ryb w przepławkach. Przeciwnie, nasadzenia drzew mają ogromny pozytywny wpływ na cały ekosystem rzeki i jej ichtiofauny.

 

W ramach Projektu, w dniach 05-06 kwietnia 2023r., w ramach współpracy z Lasami Państwowymi, dokonaliśmy nasadzenia nowego drzewostanu nad Regą. Prace prowadziliśmy w rejonie m. Dziadowo, m. Wlewo oraz m. Nowielice. Liczba posadzonych drzew wyniosła 1000 sadzonek (olchy, wiązy, jawory). Całe zadanie realizowaliśmy siłami własnymi pracowników Wód Polskich (Zarządu Zlewni w Gryficach oraz Nadzoru Wodnego w Gryficach) jednak nie udało by się ono bez wsparcia i ogromnej pomocy ze strony Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz Nadleśnictwa Gryfice, które zapewniły sadzonki, sprzęt oraz doświadczonych pracowników. W akcję nasadzeń zaangażowało się także Towarzystwo Miłośników Rzeki Rega oraz Starosta gryficki wraz z młodzieżą z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Rewala. Wspólnymi siłami udało się nam wykonać całe zaplanowane zadanie i dzisiaj już wszystkie sadzonki zostały posadzone. Do udziału zaproszone zostały także lokalne i regionalne media. Chcielibyśmy aby przygotowane przez nie materiały stanowiły impuls do wzięcia przykładu z naszej akcji, do realizacji której udało się zapewnić współpracę wielu środowisk w jednym celu – zwiększenia ochrony Regi i jej mieszkańców.

W przypadku działań związanych z ochroną środowiska, w tym także wodnego, wszelkie działania należy podejmować z poczuciem ogromnej odpowiedzialności za przyrodę, po dokładnej analizie wpływu planowanych działań i ich skutków. Nasadzenia drzew również były przez nas szczegółowo planowane, choćby pod kątem doboru odpowiednich lokalizacji. Przedstawiciele Lasów Państwowych wsparli nas wiedzą i doświadczeniem w zakresie doboru gatunków drzew, zapewnienia im ochrony poprzez odpowiednie osłonki i przeszkolenia uczestników w technice sadzenia.

IMG 20230406 WA0011

 

Warto zaznaczyć, że od początku realizacji Projektu Life+Rega nasadzono wzdłuż koryta Regi ponad 60.000 sztuk drzew! Mamy nadzieję, że już za kilkanaście lat, efektem naszego działania będą piękne i zdrowe szpalery drzew nad Regą. Korony drzew, po rozrośnięciu, stanowić będą osłonę koryta rzeki przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, szczególnie w okresie letnim. Jest to pora o tyle niekorzystna, ponieważ w lecie woda nagrzewa się, co zmniejsza naturalną zawartość tlenu i może prowadzić do tzw. przyduchy. Również poszczególne gatunki ryb wykazują wrażliwość na wzrost temperatury, co negatywnie wpływa na ich populację i zdolności do rozmnażania się. Są to główne czynniki, które wpłynęły na decyzję o dokonaniu nasadzeń uzupełniających w ramach Projektu LIFE+ Rega. Zachęcamy wszystkich, by przyjrzeli się możliwościom przeprowadzenia podobnych akcji w swojej najbliższej okolicy. Mamy nadzieję, że przykład naszych działań, może stanowić początek kolejnych, podobnych przedsięwzięć.

Wojciech Dzietczyk