Ostatnie dni przyniosły radykalne obniżenie temperatury, co spowodowało, że konieczność będzie akcji lodołamania już w tym tygodniu. Od poniedziałkowego popołudnia zamknięta będzie żegluga na Odrze.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w porozumieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odra-Hawela oraz w uzgodnieniu z Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, informuje, że z powodu pojawienia się pierwszych zjawisk lodowych od godz.: 12:00 dnia 27.12.2021 r. ZAMYKA SIĘ ŻEGLUGĘ:

  • • na odcinku Odry granicznej (od km 697,0 m. Ognica do km 704,1 jaz Widuchowa),
  • • na Odrze Wschodniej (od km 704,1 jaz Widuchowa do km 730,5 Przekop Klucz-Ustowo),
  • • jeziorze Dąbie (tor główny).

Wszystkie jednostki przechodzące wskazanym rejonem powinny udać się do najbliższego bezpiecznego portu a planujące rejsy ich zaniechania. Wykonawcy robót hydrotechnicznych na rzekach powinni niezwłocznie przerwać pracę a sprzęt pływający należy odholować w bezpieczne miejsce i odpowiednio zabezpieczyć.

Pozostałe odcinki drogi wodnej pozostają otwarte dla żeglugi, w najbliższych dniach prognozowana jest odwilż.

Spodziewany czas otwarcia wskazanych dróg wodnych nastąpi ok. 2 tygodni po całkowitym zaniknięciu zjawisk lodowych.

W przypadku rozwoju zjawisk lodowych należy liczyć się z zamknięciami żeglugi na dolnym i granicznym odcinku rz. Odry. Prosimy o szczegółowe śledzenie komunikatów nawigacyjnych nadawanych przez PGW WP RZGW Szczecin dostępnych pod linkiem: https://szczecin.wody.gov.pl/komunikaty-nawigacyjne