Wody Polskie tworzą program Kształtowania Zasobów Wodnych. Oczekiwany efekt? Lepsza retencja i działania wspierające rolników

   Do jednych z najważniejszych zadań Wód Polskich należy ochrona przed zjawiskiem powodzi i suszy. W tym sezonie – mimo pojawiających się w ostatnim czasie opadów deszczu – wciąż mamy poważny problem z suszą hydrologiczną. Wody Polskie prowadzą aktywne działania mające na celu poprawę retencji. Planowane są inwestycje przywracające funkcjonalność urządzeniom hydrotechnicznym oraz zupełnie nowe zadania. Efekt to lepsze nawodnienie upraw rolnych, a co za tym idzie sprawniejsza praca i niższy koszt prowadzenia gospodarstw rolnych. Wody Polskie rozpoczęły cykl spotkań w ramach programu Kształtowania Zasobów Wodnych. Odbędzie się ich ponad trzysta. Jedno miało miejsce w piątek w Barzkowicach.

Cztery ministerstwa razem. Temat zatrzymywania wody jest bardzo istotny

   W piątek odbyła się konferencja dotycząca kształtowania zasobów wodnych w Barzkowicach, nieopodal Stargardu. Przed spotkaniem z dziennikarzami przedstawiciele Wód Polskich oraz goście dyskutowali o retencji, oszczędzaniu wody oraz pozwoleniach wodnoprawnych. W konferencji wzięli udział: Jan Białkowski (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Krzysztof Woś (Zastępca Prezesa Wód Polskich), Marek Duklanowski (Dyrektor Wód Polskich w Szczecinie) oraz Szymon Sroczyński (Dyrektor Zarządu Zlewni w Stargardzie)

   Jak mówił Jan Białkowski, program Kształtowania Zasobów Wodnych to inicjatywa kompleksowa, która horyzontalnie będzie rozwiązywać problemy związane z gospodarką wodną. Pierwszy raz w historii następuje kompatybilna współpraca aż czterech ministerstw: Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Klimatu, Środowiska i Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Retencja wody jest wyzwaniem i warunkiem rozwoju rolnictwa. Na Pomorzu Zachodnim problemy się spiętrzyły i ciesze się, że udało nam się podjąć kompleksowe i zdecydowanie działania – mówił Jan Białkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ponad 330 spotkań w całej Polsce. Kształtowanie Zasobów Wodnych poważnym wyzwaniem dla Wód Polskich

   Wody Polskie prowadzą bardzo ambitny program inwestycyjny, którego celem jest wspieranie retencji: - Nasza infrastruktura nie jest jeszcze w odpowiedni sposób przystosowana, by radzić sobie z gromadzeniem wody. Musimy zmierzyć się z wyzwaniem nadrobienia kilkudziesięciu lat zaniedbań. Powstaną nowe inwestycje, ale i poprawiamy na bieżąco stan utrzymania i obsługi istniejących już urządzeń wodnych – mówił podczas konferencji prasowej Zastępca Prezesa Wód Polskich Krzysztof Woś. - Cieszę się, że mieliśmy okazję spotkać się w Barzkowicach, porozmawialiśmy o problemach i oczekiwań środowiska rolniczego w zakresie pracy Wód Polskich. Program Kształtowania Zasobów Wodnych przewiduje blisko 330 spotkań w całej Polsce, czyli przed nami co najmniej jedno spotkanie w każdym Nadzorze Wodnym – mówił Krzysztof Woś.

    Działania Wód Polskich w zakresie poprawy retencji prowadzone są na bieżąco. W rozmowie z  dziennikarzami Zastępca Prezesa Wód Polskich wyraził nadzieję, że rolnicy już teraz odczuwają poprawę sytuacji: - Poprawa retencji to nie tylko duże inwestycje, ale i nasza codzienna praca, polegająca na działalności utrzymaniowej cieków i rowów melioracyjnych – mówił Krzysztof Woś.

Jak wygląda sytuacja w regionie? "Działamy aktywnie. Od małych inicjatyw, po wielkie inwestycje"

    Wody Polskie na Pomorzu Zachodnim prowadzą pilotażowy program inwestycyjny na terenie Zarządu Zlewni w Gryficach, ale to właśnie w Stargardzie działalność na rzecz rolników musi być zwiększona, bo jest tu najwięcej terenów rolnych. - Działamy aktywnie, od małych inicjatyw, po wielkie inwestycje. Program poprawy retencji korytowa pojawił się na Pomorzu Zachodnim, mamy doskonałe przykłady piętrzenia wody np. na rzece Ina, mamy wiele pozytywnych opinii od użytkowników. Jesteśmy w bieżącym kontakcie, kiedy wody potrzeba więcej, a kiedy mniej, ta współpraca odbywa się wzorowo i chciałbym, by była ona kontynuowana. Jesteśmy na etapie planowania kolejnych inwestycji – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

    Kolejne spotkania w regionie odbędą się jeszcze w 2020 roku. Po konferencji prasowej i spotkaniu z samorządowcami i rolnikami, odbyła się trwająca kilkadziesiąt minut dyskusja o problemach, ale i inicjatywach na rzecz poprawy sytuacji retencji na terenie Stargardu i okolic.

 

DSC06813

 

 

DSC06857

 

DSC06848

DSC06821