Kilkudziesięciu pracowników Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie każdego dnia monitoruje i patroluje sytuację na Odrze. Nasi pracownicy są również w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami i na bieżąco reagują na wypadek pojawienia się wszelkich negatywnych zjawisk na rzece

Przypominamy też, że temat sytuacji na Odrze i występowania zjawiska zakwitu toksycznych alg jest koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Bieżące informacje publikowane są na stronie: 

https://www.gov.pl/web/odra/strona-glowna

Codzienne czynności

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej  w Szczecinie współpracują ze wszystkimi instytucjami zaangażowanymi w przeciwdziałanie negatywnych zjawiskom na Odrze w ramach posiadanych uprawnień i przyznanych kompetencji. Zarówno Dyrekcja RZGW w Szczecinie jak i poszczególne podległe Zarządy Zlewni oraz pracownicy tych jednostek, pozostają w stałym kontakcie z wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi centrami zarządzania kryzysowego na wypadek wystąpienia wszelkich negatywnych zjawisk na rzekach w tym regionach.

Wymiana informacji jest prowadzona również na bieżąco z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Wojewódzkimi Inspektoratami Ochrony Środowiska, Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska, okręgami Polskiego Związku Wędkarskiego, Państwową Strażą Rybacką, policją i strażą pożarną. Nasi pracownicy uczestniczą w spotkaniach zespołów kryzysowych między innymi z udziałem przedstawicieli rządu, ministerstw, wojewody, zarówno na szczeblu ogólnopolskim, regionalnym jak i lokalnym.

Bieżące działania

Każdego dnia służby liniowe z obiektów hydrotechnicznych ze Szczecina, Widuchowej i Gozdowic lustrują rzekę Odrę za pomocą posiadanego sprzętu pływającego oraz z lądu. Wspomagani są przez pracowników nadzorów wodnych ze Szczecina, Gryfina, Chojny i Myśliborza.

Posiadamy 6 motorówek roboczych, 1 łódź z silnikiem zaburtowym, 2 łodzie wiosłowe, 8 lodołamaczy do użytku.

Administrujemy rzeką Odrą:

-rzeka Odra (od km 617,6 do km 704,1),

-rzeka Odra Wschodnia,

-rzeka Odra Zachodnia,

-rzeka Regalica,

-rzeka Parnica,

-Przekop Klucz – Ustowo,

-Jezioro Dąbie.

Łącznie ok. 205 km  rz. Odry wraz z bocznymi rozgałęzieniami

W ramach odrzańskiego monitoringu, RZGW w Szczecinie opracowuje i rozsyła do współpracujących służb tzw. „Raport dobowy sytuacji na Odrze”

Centrum Operacyjne ponadto wydaje komunikaty:

  • Informacja żeglugowa dla rz. Odry i Szczecińskiego Węzła Wodnego
  • Informacja o sytuacji meteorologiczno-hydrochemicznej
  • Komunikaty Nawigacyjne

 

 

FyqoiwZXoAE spD

Briefing prasowy Wojewody Zachodniopomorskiego z uczestnictwem Marty Kobrzyńskiej-Chudzik Dyrektor RZGW w Szczecinie, dn. 15 czerwca 2023 r.

Długofalowe postępowania

W Wodach Polskich zgodnie z Zarządzeniem nr 2/2023 Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 5 stycznia 2023 r. wdrożono zasady i procedury wykonywania zadań zarządzania kryzysowego, do których m.in. można zaliczyć zanieczyszczenia cieków będących w administracji RZGW Szczecin, w tym rzekę Odrę.

RZGW w Szczecinie podjęło czynności identyfikujące podmioty dokonujące nielegalnych zrzutów do rzeki Odry. Przeprowadzono również kontrole podmiotów wprowadzających ścieki do wód przelewami burzowymi poprzez komunalną kanalizację. Dyrektor RZGW w Szczecinie na podstawie art. 416 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (T.j. Dz. U. z 2022r. poz. 2625 ze zm. Prowadzi przegląd udzielonych pozwoleń wodnoprawnych.