W dniach 20-21 kwietna w Gryficach odbyła się Konferencja Zamykająca projekt „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”. W wydarzeniu wzięło udział szerokie grono ekspertów w dziedzinie gospodarki wodnej, ichtiologii i ochrony przyrody.
— Ta konferencja jest podsumowaniem i praktycznie ostatnim elementem, który kończy ten projekt ważny dla całego środowiska gospodarki wodnej — powiedział Prezes PGW Wody Polskie Krzysztof Woś.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie finalizuje realizację Projektu „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”.
Liderem Projektu jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które pełni funkcję Beneficjenta Koordynującego, a Współbeneficjentem jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie. Realizacja Projektu została podjęta w 2012r. PGW WP przejęło inwestycję po powstaniu jednostki w 2018 r. Całkowity umowny budżet Projektu wynosi 5 407 999 euro. Termin zakończenia Programu LIFE+ Rega przypada w dniu 30.06.2023 r.
Projekt prowadzony jest w ramach instrumentu finansowego LIFE+ objętego dofinansowaniem Komisji Europejskiej (50% środków) przy współfinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (45% środków). Pozostałe 5% wartości Projektu to wkład własny Beneficjenta.
Projekt realizowany jest również we współpracy z innymi instytucjami – Towarzystwem Miłośników Rzeki Regi, Polskim Związkiem Wędkarskim Okręg Szczecin, Enea Nowa Energia Sp. z o.o., Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie oraz Nadleśnictwem Gryfice, jednostkami samorządu terytorialnego, użytkownikami małych elektrowni wodnych w dorzeczu Regi i innymi interesariuszami społecznymi.
Dzięki realizacji Projektu otwarty został korytarz migracyjny ryb dwuśrodowiskowych (wędrownych), głównie troci, w korycie rzeki Regi oraz w jej dopływach. Najdalsza przepławka na Redze w m. Świdwin, znajduje się w km 130+448, więc dzięki działaniom podjętym przez PGW WP, otwarto korytarz migracyjny o długości ponad 130 km w samej Redze, nie licząc jej dopływów. Dzięki szeregowi innych działań zwiększono bezpieczeństwo ryb wędrownych oraz innych organizmów wodnych
oraz polepszono warunki bytowania i rozrodu ich populacji.
Najważniejsze działania w Projekcie:
- Udrożnienie korytarza migracyjnego rzeki Regi i jej dopływów (wykonanie 23 przepławek)
- Wykonanie sztucznych tarlisk ryb łososiowatych o powierzchni łącznej ponad 12 000 m2
- Monitoring przyrodniczy Projektu LIFE+ Rega (przeprowadzenie badań oceny stanu zasobów przyrodniczych zlewni Regi – badania bonitacyjne oraz liczenie gniazd tarłowych)
- Nasadzenia drzew nad brzegami Regi - nasadzono 60 000 drzew nad brzegami zlewni Regi
- Utworzenie użytków ekologicznych na rzekach Łoźnica i Gardominka
- Organizacja Centrum Monitoringu i Informacji Przyrodniczej w Gryficach
- Montaż elektrycznych barier odstraszających dla ryb przy elektrowniach wodnych na Redze
w Płotach, Likowie i Rejowicach - Montaż urządzeń do podwodnego monitoringu ryb w dwóch przepławkach
- Działania edukacyjne nakierowane na młodzież oraz inne grupy interesariuszy
- Działania promocyjne (przygotowanie filmu promocyjnego, wydanie broszury tzw. Raportu Laika, prowadzenie strony internetowej oraz profilu FB)
- Wyposażenie społecznej Straży Rybackiej w sprzęt do walki z kłusownikami
- Współpraca z Partnerami projektu w celu wzmacniania i utrzymywania efektu środowiskowego Projektu.
Drugiego dnia gościliśmy uczniów Liceum Ogólnoksztalącego nr 2 w Stargardzie. Spotkania edukacyjne są okazją nie tylko do porzekazania wiedzy i zasad ochrony środowiska wodnego, ale trównież opowiedzenia młodzieży o bogactwie zwierząt żyjących w naszych wodach. Po części teoretycznej i prezentacji odbyła się sesja plenerowa, na której przedstawiono zakres prac i efekty projektu na rzecz odtworzenia korytarza migracji ryb w zlewni rzeki Regi.
Istotne jest także, aby wiedza na temat sposobów dbania o nasze dziedzictwo przyrodnicze była stale przekazywana, bez ograniczania grupy odbiorców do dzieci i młodzieży, ponieważ nasza odpowiedzialność jako osób dorosłych również jest nie do przecenienia. W celu realizacji tego podstawowego zadania, w ramach projektu LIFE+ Rega zostało powołane do życia Centrum Edukacji i Informacji Przyrodniczej, mieszczące się w siedzibie Zarządu Zlewni PGW Wody Polskie w Gryficach. Dzięki wsparciu instytucji finansujących Projekt, którymi są Komisja Europejska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udało się stworzyć multimedialną salę konferencyjną wraz z niezbędnym wyposażeniem. Zakupione zostało między innymi wyposażenie biurowe w postaci stołów konferencyjnych, krzeseł i innych mebli oraz sprzęt komputerowy – laptop, ekran z projektorem, przenośne nagłośnienie. W sali zostały także umieszczone prace plastyczne młodzieży, które zgromadziliśmy przez cały okres Projektu w ramach różnego rodzaju szkolnych konkursów.
Dzięki zorganizowaniu Centrum Edukacji, Wody Polskie zyskały unikalną możliwość prezentowania efektów Programu dla szerokiej publiczności oraz organizowania spotkań i dyskusji obejmujących zarówno projekt LIFE+ Rega jak i inne inicjatywy podejmowane przez PGW WP. Planowane jest systematyczne wykorzystywanie Centrum na potrzeby prelekcji dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych a także spotkania informacyjne z przedstawicielami innych instytucji oraz lokalnych samorządów i mieszkańców.
WIDEORELACJA Z KONFERENCJI