Inspektorzy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie gotowi są do działania mającego na celu niwelowanie skutków zapowiadanych przez IMGW silnych wiatrów i opadów. To już kolejne, niebezpieczne sytuacje pogodowe, które w 2022 roku nawiedzają Pomorze Zachodnie. Trzy tygodnie temu orkan o wielkiej sile przeszedł przez Szczecin i pas nadmorski czyniąc spore straty. W pogotowiu jest Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej, Nadzory Wodne i Zarządy Zlewni.

     Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Szczecinie prognozuje wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 110 km/h, w godzinach rannych możliwe są porywy do 120 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Miejscami wystąpią burze.

Możliwe jest wezbranie wody i w niektórych miejscach przekroczenie stanów ostrzegawczych. Wody Zalewu Szczecińskiego mogą również znajdować się we wskazaniu przekroczenia stanu ostrzegawczego.   W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (16.02.2022 - 556 cm) oraz prognozowanym silnym wiatrem z sektora zachodniego na Zalewie Szczecińskim przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągniecia stanów alarmowych.

     Ostrzeżenie przed sztormami w strefie brzegowej wydało IMGW w Gdyni. W zachodniopomorskim pasie nadmorskim wskaźniki siły wiatru również są szacowane na ok. 110 km/h.