W ramach realizacji poszczególnych programów LIFE zarówno w Polsce jak i w całej Unii, bardzo istotną kwestią jest możliwość współpracy pomiędzy zespołami i wzajemna wymiana doświadczeń. Jest to możliwe dzięki spotkaniom i sesjom terenowym, które dają okazję zapoznania się z wieloma różnymi programami, realizującymi różne cele i zakresy działań.

W dniach 26-27 maja br. delegacja zespołu LIFE+ Rega odwiedziła niewielką miejscowość Smołdzino pod Słupskiem. Na zaproszenie Dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego oraz we współpracy z firmą Escort, wykonawcą i operatorem naszego systemu monitoringu ryb w przepławkach, wizytowaliśmy obszary dwóch projektów: LIFENaturaSłowińskaPL oraz LIFE Peat Restore. W ramach tych projektów wykonywane były działania techniczne oraz ochronne związane przede wszystkim z torfowiskami położonymi na terenie Parku, polderami na wschód od jeziora Gardno, udrożnieniem migracyjnym rzeki Łupawa oraz doliną tej rzeki, w której prowadzono prace renaturyzacyjne.

Poza niezaprzeczalnymi walorami widokowymi Parku, na terenie którego można ze specjalnie przygotowanych wież obserwacyjnych podglądać życie ptaków i całego ekosystemu, wizyta miała bardzo praktyczny charakter. W dwóch przepławkach, w Smołdzinie na rzece Łupawie oraz w Słupsku na rzece Słupia, prezentowane były nam systemy monitoringu ryb, które pełnią identyczne funkcje jak nasze systemy na Redze w Łobzie i w Płotach. Tutaj zastosowano jednak odmienne rozwiązania techniczne, co szczególnie nas interesowało. Podobnie sama przepławka w Smołdzinie stanowi ciekawy obiekt, ponieważ istnieje możliwość sterowania wielkością przepływu pomiędzy komorami. Umożliwiają to owalne w rzucie przegrody , których obracanie zmniejsza lub zwiększa światło przepływu. Przepławka zawiera także rynnę stanowiącą drogę migracji dla węgorzy, co widać na zdjęciach.

Odbyliśmy poza tym ciekawe wizyty w centrach informacyjnych i edukacyjnych Słowińskiego Parku Narodowego oraz Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Doświadczenia i materiały zebrane w trakcie prelekcji już teraz wykorzystujemy przy planowaniu naszych działań promocyjnych
i edukacyjnych.

Dodatkowym atutem spotkania była możliwość wymiany doświadczeń także z innymi zespołami LIFE z różnych części kraju. Były to zespoły pracujące w Biebrzańskim Parku Narodowym oraz w Kampinoskim Parku Narodowym. Dzięki temu mieliśmy możliwość porównania warunków realizacji różnego typu obiektów na obszarach chronionych, my natomiast przedstawialiśmy uwarunkowania inwestycyjne z punktu widzenia ochrony wód oraz Prawa wodnego.

Serdecznie dziękujemy organizatorom spotkania za wysiłek włożony w przeprowadzenie prelekcji oraz sesji terenowych. Zebrane doświadczenia już teraz wykorzystujemy w realizacji naszego Programu LIFE+ Rega. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ponownie uda się nam spotkać w takim gronie, być może tym razem nad Regą.