Jesteśmy na nie gotowi i bardzo czekamy, ale póki co warunki atmosferyczne nie sprzyjają i lodołamacze, które już w sierpniu miały przypłynąć do Szczecina, jeszcze czekają w porcie. Obecnie jednostki cumują we Władysławowie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to jednostki przypłyną do Szczecina już w przyszłym tygodniu.

    - Jesteśmy obecnie we Władysławowie i zostaniemy przez weekend. Jest sztormowa pogoda, aura nie sprzyja, jeszcze Szczecin musi kilka dni poczekać na nowe lodołamacze – mówi Jerzy Fitas, kapitan lodołamaczy w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Szczecinie. –  To są lodołamacze najwyższej jakości, zupełnie inny standard. Nowoczesne wyposażenie, większa funkcjonalność, inny komfort przebywania na nich – dodaje kapitan.

      Ocelot i Tarpan to dwie nowe jednostki, które zastąpią we flocie RZGW Szczecin lodołamacze biorące udział w akcji lodołamania od pół wieku.  Lodołamacze liniowe to jednostki mniejsze, ich zadaniem jest wspieranie lodołamaczy czołowych w kruszeniu lodu. Nowe jednostki będą doskonale wyposażone i dostosowane do warunków panujących na Odrze, czyli przykładowo coraz częstszych niżówek. Jednostki będą mieć zanurzenie na poziomie 1,4 metra.

  Nowe jednostki po uzyskaniu wszelkich pozwoleń, będą mogły brać udział w akcji lodołamania już w sezonie 2021/2022.