-Jako Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, obserwując także rosnącą świadomość ekologiczną naszego społeczeństwa, chcielibyśmy zaproponować Urzędowi Miasta w Szczecinie, wspólną realizację projektu, którego celem byłoby mobilizowanie mieszkańców do oszczędzania wody.- takimi słowami Dyrektor RZGW w Szczecinie Marek Duklanowski zwrócił się w oficjalnym liście do Prezydenta Miasta Szczecin. Inicjatywa Wód Polskich w Szczecinie ma zachęcić władze miasta do podjęcia współpracy przy przygotowaniu programu zachęcającego mieszkańców do retencjonowania wody.

          Polska należy do krajów o najuboższych zasobach wodnych w całej Unii Europejskiej. Problem suszy zaczyna być widoczny i odczuwalny nie tylko dla rolników, ale także dla zwykłych mieszkańców miast i wsi. Odpowiedzią na ten problem jest retencja. Wody Polskie chcą wspierać gospodarstwa domowe, które planują na małą skalę retencjonować wodę we własnym zakresie. W tym celu podjęta została inicjatywa stworzenia programu na wzór działającego we Wrocławiu pod nazwą „Złap deszcz”. Intencją programu jest pomoc mieszkańcom w postaci dofinansowania instalacji zbiorników na wodę opadową, budowę zbiorników podziemnych czy studni chłonnych na wodę deszczową.

20190730 125436

Efekty suszy widoczne na Jasnych Błoniach w Szczecinie.

 

       Aby plany te miały przełożenie na realne działania niezbędna jest szeroka współpraca, między innymi z władzami miasta. Z taką inicjatywą Dyrektor szczecińskich Wód Polskich zwrócił się w liście skierowanym do Prezydenta Miasta Szczecin, w którym m.in. zaprasza do rozmowy. -Liczymy na to, że wspólnie uda nam się przygotować projekt skierowany do mieszkańców, który spełni oczekiwania i realnie przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystywania zasobów wodnych w naszym mieście.- pisze Marek Duklanowski.- Mam nadzieję, że będziemy mieć okazję wspólnie zrealizować zadania, które przyczynią się do ponownego wykorzystania zasobów wody deszczowej- dodaje.

       Na temat „łapania” wody deszczowej odbyły się już rozmowy także z Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Spotkanie, które miało miejsce na początku lipca br., przyniosło obiecującą perspektywę dla realizacji programu. -Nasza współpraca jest oczywiście rzeczą naturalną, bo zarówno Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jak i Wody Polskie zajmują się zagadnieniami w dużej mierze zmierzającymi w tym samym kierunku. – podkreśla Dyrektor Duklanowski.

Gromadzenie wody deszczowej to pozytywne skutki nie tylko dla środowiska, ale także dla portfela retencjonującego wodę mieszkańca.

 

Agnieszka Jędrych

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie