–Jezioro Jamno powinno być perełką turystyczną i rekreacyjną regionu Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego. Jesteśmy dumni że zostaliśmy zaproszeni do współpracy przy organizacji tak prestiżowego wydarzenia żeglarskiego jakim są Regaty o Bałtycki Puchar Klas.– tak o wydarzeniach minionego weekendu na jeziorze Jamno mówi Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni Koszalin Dariusz Tkacz. Nad koszaliński akwen przyjechało niemal 40 żeglarzy z dziesięciu klubów z całej Polski: z Wielkopolski, Szczecina, Koszalina, Świnoujścia, Złocieńca, Dźwirzyna, a najdalej z Żywca. Patronem wydarzenia było Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Regaty rozpoczęły się od uroczystego podniesienia bandery. W ceremonii otwarcia udział wzięli: Komandor Jacht Klubu Koszalin Paweł Stanisławski, oraz Wicekomandorowie: Waldemar Koralewski i Borys Boratyński.
Zawody odbyły się w trzech klasach: Europa, Optymist B, oraz ISA 407. Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach przedstawia się następująco:
- Damian Sieczkowski – Pierwsze miejsce Klasa Europa
- Wojtek Gronek – Pierwsze miejsce Klasa Optymist B
- Piotr Krzysztoforski - Pierwsze miejsce Klasa ISA 407
Puchary Państwowego Gospodarstwo Wodnego Wody Polskie dla najlepszych zawodników oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Wody Polskie wręczył Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni w Koszalinie Dariusz Tkacz.
Regaty na Jeziorze Jamno były także okazją do zaprezentowania lokalnej społeczności wstępnej koncepcji działań naprawczych zainicjowanych przez Wody Polskie na Jeziorze Jamno. – Jeżeli chodzi o rozwiązanie naprawcze, które możemy zrobić tu i teraz, a które nie zniszczy tego co jest, to jest podzielenie czteroprzęsłowej konstrukcji na dwie części. W jednej z części konstruujemy przepławkę dla ryb która będzie czynna i będzie umożliwiała migrację ryb w obu kierunkach niezależnie od stanu wody w jeziorze i w morzu. Natomiast w drugiej sekcji wstawiamy zasuwy płaskie które umożliwią sterowanie poziomami wody w jeziorze.– mówi dr. inż. Jan Haftka z firmy Energa, będącej wykonawcą wielowariantowej koncepcji przebudowy węzła wodnego na kanale jamneńskim.
–Istotne dla Wód Polskich jest przywrócenie nie tylko odpowiedniej jakości wody jeziora, ale także umożliwienie żeglowności kanału. Nad tym problemem dzisiaj Wody Polskie się pochylają.– zapewnia Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Duklanowski.
Koncepcja wielowariantowa przebudowy węzła wodnego na kanale Jamneńskim zostanie przedstawiona w połowie listopada bieżącego roku. Rozpoczęcie prac nad samą inwestycją planowane jest na początek przyszłego roku.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział a zwycięzcom gratulujemy.
Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie