-Przed kilkoma dniami zakończyliśmy przygotowywanie koncepcji wstępnej, remontowej, która pozwoli dzisiaj na udrożnienie i naprawienie podstawowych błędów, które zostały popełnione najpierw w samym projekcie, a potem w wykonaniu wrót sztormowych- tak o ostatnich pracach nad poprawą jakości wód jeziora Jamno wypowiadał się Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Duklanowski, który był gościem wtorkowej (16.07.2019r.) Kroniki TVP 3 Szczecin. Tematem rozmów była między innymi koncepcja przebudowy wrót sztormowych na kanale jamneńskim oraz program przeciwdziałania skutkom suszy.
Wrota sztormowe wybudowane w 2013 r. przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji chronią przed zalewaniem przyległych terenów, jednak uniemożliwiają swobodne mieszanie się wody morskiej z wodą jeziora. Powoduje to obniżenie standardów wody Jamna. Wody Polskie intensywnie pracują nad tym, aby został przywrócony odpowiedni stan wód jeziora oraz żeglowność kanału. – Będziemy montowali w tym miejscu (w miejscu szandorów- przyp. red.) zasuwy, które będą zasuwami obsługiwanymi z brzegu. Również do celu migracji ryb będziemy montowali otwory, których do tej pory nie było.- mówi Marek Duklanowski. Do końca tego roku ma powstać wielowariantowa koncepcja przebudowy wrót sztormowych, a już na początku przyszłego roku planowane jest rozpoczęcie prac nad samą inwestycją. – Nad tym problemem dzisiaj Wody Polskie się pochylają. Myślę, że w latach przyszłych, a począwszy od wiosny przyszłego roku, ten problem będą naprawdę kompleksowo rozwiązywać.- dodaje Dyrektor RZGW.
Istotne dla Wód Polskich jest przywrócenie nie tylko odpowiedniej jakości wody jeziora, ale także umożliwienie żeglowności kanału. – Dzisiaj wybudowane w poprzek kanału jamneńskiego wrota uniemożliwiają w jakikolwiek sposób wpłynięcie jednostki nawet o minimalnym zanurzeniu. Jesteśmy w stałym kontakcie z koszalińskim Jacht Klubem, który wskazuje nam również na oczekiwania środowiska żeglarskiego. Rozmawiamy z mądrymi ludźmi, którzy będą w stanie nam z tym pomóc.- zapewnia Duklanowski.
Tematem rozmowy w studiu była również susza oraz potrzeba retencjonowania wody. – Jako Wody Polskie w Szczecinie prowadzimy w tej chwili kilkanaście inwestycji związanych z małą retencją. One będą wchodziły w skład dużego programu zabezpieczenia przed skutkami suszy. Polska tą suszą rzeczywiście jest objęta. Klimat się zmienia, i my musimy również naszą świadomość do tego dostosować.- mówił Dyrektor szczecińskiego RZGW. Jednym z pomysłów zachęcenia mieszkańców Pomorza Zachodniego do instalacji systemów retencjonowania wody w swoich gospodarstwach domowych jest zainicjowany przez Wody Polskie w Szczecinie program, który dawałby beneficjentom możliwości ubiegania się np. o dofinansowanie takiego działania lub pożyczkę o niskim oprocentowaniu.
Całą rozmowę z Dyrektorem RZGW w Szczecinie możecie obejrzeć tutaj.
Agnieszka Jędrych
Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie