- Nie mamy w zwyczaju oszczędzania wody, zarówno jeżeli mówimy o naszych gospodarstwach domowych, jak i jeżeli chodzi o podlewania ogrodów czy inną działalność – o tym dyskutowali goście w środowym wydaniu magazynu „Radio Szczecin na Wieczór”. Gościem programu był Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Była mowa o małej retencji, oszczędzaniu wody deszczowej, ale i o inicjatywach, które RZGW zamierza podjąć, by lepiej edukować mieszkańców w zakresie zasobu wód w regionie.

   Powodem dyskusji na antenie Radia Szczecin był apel kolejnej gminy naszego regionu, by ograniczać pobór wody w godzinach popołudniowych i używania jej do takich celów jak np. podlewanie ogrodów. Gmina Kołbaskowo (w studiu Radia Szczecin byli obecni przedstawiciele zakładu wodociągowego z tej gminy) nie boryka się z brakiem wody, ale gmina dynamicznie się rozwija i jej urbanizacja powoduje, że zdarzają się momenty, gdy sieć wodociągowa jest przeciążona. Stąd apel do mieszkańców o rozważne gospodarowanie wodą. Podobne apele zostały wystosowane do mieszkańców m.in. w gminie Dobra czy w lewobrzeżnej części Świnoujścia. Jak mówił na antenie Radia Szczecin dyrektor RZGW Szczecin Marek Duklanowski, nie ma zagrożenia, by wody w naszym regionie zabrakło, ale mimo to powinniśmy być rozsądni i oszczędni i nie zużywać wody, gdy nie ma takiej potrzeby: - W procesie przygotowawczym są programy, których celem jest promowanie dobrych praktyk w zakresie gospodarowania zasobami wodnymi. Program „Stop suszy” to inicjatywa pokazująca szersze myślenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w zakresie walki z tym zjawiskiem, zakłada on między innymi wspieranie retencji korytowej, polegającej na podnoszeniu wód w niektórych rzekach, co pomaga zapełniać wodą rowy melioracyjne czy mniejsze strumienie i cieki. Mamy nawet na naszym terenie urządzenia wodne, które przez wiele lat były nieużywane, a którymi obecnie po niewielkich nakładach finansowych możemy bezpiecznie piętrzyć wodę i sprawić, że niektóre tereny będą sprawnie i w naturalny sposób nawodnione. To jest działanie, które ma wielkie znaczenie dla rolnictwa – mówił dyrektor Marek Duklanowski.

   Jaki więc powinien być cel naszych działań? Przede wszystkim edukacja oraz promocja sposobów zatrzymania wody w gospodarstwach domowych i rolniczych: - Całe działania Wód Polskich mają na celu doprowadzenie do sytuacji, że 15% wody, która jest dzisiaj marnowana będzie retencjonowana i ponownie wykorzystywana. To takie działania jak edukacja, troska o małą retencję przez znalezienie środków dla jednostek samorządu terytorialnego na wspieranie działań indywidualnych w gospodarstwach domowych sprzyjających choćby gromadzeniu wody deszczowej – mówił dyrektor Marek Duklanowski. Wody Polskie zamierzają blisko współpracować w tym zakresie z samorządami oraz dysponentami środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Przykładem dobrego zarządzania gospodarką wodną może być Wrocław, który zachęca mieszkańców do zatrzymywania wody deszczowej oraz podlewania nią ogrodów i roślin balkonowych. Wspierane są takie rozwiązania jak np. budowanie studni chłonnych czy stawianie zbiorników naziemnych i podziemnych. Te rozwiązania są premiowane w ramach programu dotacyjnego „Złap deszcz”.

CAŁA ROZMOWA DO WYSŁUCHANIA:

https://radioszczecin.pl/276,7857,jak-zatrzymac-wode

 

Michał Kaczmarek

Rzecznik prasowy

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie