W dniu 17 czerwca br. do Zarządu Zlewni w Koszalinie zaczęły napływać informacje o śniętych rybach na jeziorze Jamno przy przystani "Koszałka" w Koszalinie(Jamno). Na miejsce udali się pracownicy Zarządu Zlewni oraz Nadzoru Wodnego w Koszalinie. Dokonano lustracji brzegów jeziora jak i dwóch dopływów: Dzierżęcinki na odcinku od ujścia do oczyszczalni komunalnej Jamno oraz kanału Dobiesławiec w okolicy stacji pomp. W jeziorze stwierdzono znaczne ilości martwych ryb zalegających przy przystani. Oględziny wykazały również śnięte osobniki, w korycie rzeki Dzierżęcinka. W Kanale Dobiesławiec nie stwierdzono natomiast ani jednego przypadku.


     Jako że poziom jeziora Jamno w dniu oględzin (+0,34m) znacznie przekraczał poziom morza (-0,21m) wyklucza się na Dzierżecnińce zjawisko "cofki" od jeziora. Odnalezienie śniętych ryb w Dzierżęcince daje podstawę do podejrzeń, że doszło do skażenia wody w rzece, ryby spłynęły z nurtem do jeziora a zachodni wiatr spowodował ich napłynięcie w okolice przystani.


    Ślady przejścia wysokiej wody widoczne na skarpach rzeki dają argumenty do powiązania śnięcia ryb z napływem wód opadowych z gwałtownych opadów, które miały miejsce w Koszalinie w sobotę (15.06). Szczególnego zbadania wymaga wpływ zwiększonej ilości wód na utrzymanie reżimu technologicznego oczyszczalni w Jamnie.


    Jednocześnie przy Kanale Dobiesławiec pracowali przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W rozmowie z pracownikami Zarządu Zlewni w Koszalinie stwierdzili oni, że wstępne badania wód jeziora jednoznacznie wykluczyły niedobory tlenowe mogące powodować przyduchę, jako przyczynę zaistniałej sytuacji. Badania jeszcze trwają, a pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie pozostają w stałym kontakcie z inspektorami WIOŚ. Sugerowanie wpływu zakwitających sinic na zdarzenie jest o tyle dyskusyjny, że nie stwierdzono martwych ryb w innych częściach jeziora. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, po konsultacji z Zarządem Zlewni w Koszalinie podjął decyzję o działaniu interwencyjnym polegającym na usunięciu martwych ryb z koryta Jeziora Jamno. Deklarujemy jednocześnie, że gdy ustalona zostanie przyczyna śnięcia ryb, będziemy starać się o zwrot kosztów poniesionych przez naszą instytucję.

 

Michał Kaczmarek

Rzecznik prasowy

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie

 

64480261 342361776442415 70380