Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie wziął udział w posiedzeniu Komisji ds. Transportu i Żeglugi KEO, czyli Unii Izb Odry i Łaby. Polska właśnie przejęła prezydencję w Unii, co może być szansą na szersze prezentowanie punktu widzenia polskich przedsiębiorców i organizacji takich jak np. Wody Polskie. Głównym tematem prezentacji dyrektora Duklanowskiego były inwestycje prowadzone przez naszą instytucje. Była mowa o zadaniach realizowanych w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, czyli np. odbudowie ostróg, pogłębianiu niektórych odcinków Odry czy przebudowie mostu na Regalicy. Nie jest wykluczone, że Wody Polskie będą bliżej współpracować z Unią Izb Odry i Łaby.
Unia Izb Odry i Łaby to jedno z największych zrzeszeń gospodarczych w tej części Europy. Zrzeszonych jest w niej ponad milion firm z Polski, Niemiec i Czech. Podczas majowego wydarzenia inaugurującego prezydenturę Polski w Unii odbyły się również posiedzenia merytorycznych komisji w czasie których dyskutowano na temat transportu, żeglugi oraz inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w poszczególnych krajach. Zaproszenie do wygłoszenia prezentacji na temat inwestycji Wód Polskich trzymał dyrektor Marek Duklanowski.
- Jako Wody Polskie prowadzimy obecnie bardzo dużą, sztandarową dla naszej instytucji inwestycję, polegającą na odbudowie zabudowy regulacyjnej na Odrze Granicznej. Wyremontowane zostaną ostrogi, które powodują, ze dno cieku będzie się pogłębiać, co jest istotne dla żeglugi, ale i dla naszego działania statutowego, czyli prowadzenia akcji lodołamania – mówi dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski.
Podczas posiedzenia komisji Unii Izb Odry i Łaby odbyła się dyskusja na temat inwestycji infrastrukturalnych, które mają obecnie w Polsce, Czechach i w Niemczech. Przedsiębiorcy, podobnie jak przedstawiciele Wód Polskich, stoją na stanowisku, że jest konieczność prowadzenia niektórych działań, nawet pomimo protestów środowisk ekologicznych. – Naszym zadaniem jest pokazywać, że te środowiska posługują się manipulacjami, a często po prostu kłamią. Nie betonujemy Odry, a wręcz przeciwnie dbamy o to, by pięknie nam się rozwijała. Przykładem mogą być np. Wyspy Lęgowe, które jako Wody Polskie współtworzymy – mówił dyrektor Wód Polskich.
Unia Izb Odry i Łaby oraz Wody Polskie planują współpracę. – Odra to nasza wspólna sprawa. My na nią patrzymy pod kątem ekologicznym, chcemy jej odbudowy i naturalnego rozwoju. Zależy nam również na bezpieczeństwie mieszkańców Pomorza Zachodniego. Przedsiębiorcy chcą za to Odry żeglownej. Uważam, że jest wiele wspólnych celów między nami i ta współpraca jest naturalna – mówi dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.