Sytuacja jest poważna i Wody Polskie walczą z nią od lat. Kłusownicy rybni tylko czekają na możliwość schwytania cennych okazów, by potem sprzedać je na czarnym rynku. Z kłusownictwem rybnym szczególnie mocno walczymy w Zarządzie Zlewni w Koszalinie, gdzie zrealizowano szereg inwestycji w tym zakresie.

     Wody Polskie zrealizowały zadanie „Zabezpieczenie przeciwko kłusownikom na przepławce dla ryb - jaz w Jeżyczkach na rzece Grabowa”  - Podłożem do podjętych przez nas działań jest nieustanne kłusownictwo troci wędrownej, również dewastowanie naszych urządzeń. Zadanie chcielibyśmy zrealizować kompleksowo, czyli przede wszystkim zamontować kratę tak aby ochronić przepławkę, a tym samym przepływające tam ryby, zainstalować monitoring wizyjny, w celu ukrócenia procederu nielegalnego odławiania ryb – szczególnie w okresie tarłowym oraz zainstalować  na przepławce urządzenie do monitorowania ryb. Trzeba podkreślić, że konstrukcja przepławki umożliwia dostęp do komór  osobom postronnym (kłusownikom), co stanowi bardzo duże zagrożenie dla troci, szczególnie w okresie lęgowym – wyjaśnia Dariusz Tkacz, Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni w Koszalinie.

 

W ramach zadania zrealizowano następujące projekty

  • Krata została zamontowana, kwota brutto 69 597,09 zł brutto
  • Monitoring wizyjny (zamontowanie urządzenia na maszcie wiatraka, farma wiatrowa w sąsiedztwie), kwota brutto 92 250,00 zł  . Planowana data odbioru grudzień 2020r.

 

Zadania w trakcie realizacji

  • Monitoring - do rejestracji ryb przechodzących i wchodzących do przepławki systemu VAKI bez rejestracji obrazu. Poglądowo załączam zdjęcia z elektrowni wodnej w Rościnie. Na zdjęciach jest montaż ramki na górnym stanowisku  tworzącej przesmyk by rejestracja była skuteczna oraz sprzęt do prezentacji wyników. Na monitorku od góry widoczne ryby przechodzące w górę danego dnia i schodzące w dół (poniżej). Przy czym rejestrator dla bezpieczeństwa należałoby przenieść. Całość wyceniona wstępnie na około 150 tys. – ta część zadania nie jest jeszcze realizowana.

 

     Efekt ekologiczny, do którego dążymy to: zwiększenie sukcesu reprodukcyjnego troci wędrownej w rezultacie zwiększenie liczebności tej cennej gospodarczo i przyrodniczo ryby w rzece Grabowej i w rezultacie w Bałtyku poprzez zabezpieczenie przepławki  za pomocą okratowania i zainstalowanie monitoringu wizyjnego wraz z monitoringiem.

   W razie konieczności uzyskania specyfikacji technicznej dotyczącej monitoringu lub kraty prosimy o kontakt z rzecznikiem prasowym Wód Polskich w Szczecinie.

 PK30705

 

 PK30706

 

 

 PK30709