30 sierpnia 2019 r., na terenie stoczni MSR Gryfia S.A, w Szczecinie, w obecności Ministra GM i ŻŚ Marka Gróbarczyka, Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy, Wojewody Zachodniopomorskiego Tomasza Hinca oraz gospodarza Prezesa MSR Gryfia Artura Trzeciakowskiego, Dyrektor RZGW Gdańsk Aleksandra Bodnar zatwierdziła protokół zakończenia budowy stalowego kadłuba lodołamacza czołowego oraz jego aluminiowej nadbudówki. Zatwierdzenie protokołu zostało potwierdzone wcześniejszymi odbiorami szczelności poszycia kadłuba oraz zgodności z dokumentacją, której dokonali Inspektorzy Wykonawcy, Zamawiającego oraz Towarzystwa Klasyfikacyjnego (PRS).
MSR Gryfia S.A. zakończyła pierwszy etap budowy lodołamacza czołowego dla Wód Polskich i rozpocznie proces wyposażania jednostki. Wraz z kadłubem dokonano odbioru kluczowych maszyn i urządzeń takich jak: silnik główny z przekładnią, urządzenia kotwiczne oraz pompy i sprężarki powietrza.
Dalsza budowa lodołamacza odbywać się będzie w hali produkcyjnej, co pozwoli zabezpieczyć się przed ewentualnymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w okresie jesienno-zimowym.
Zgodnie z umową, w ramach Projektu „Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, realizowana jest budowa lodołamacza czołowego oraz trzech lodołamaczy liniowych, które będą w służbie flotylli lodołamaczy Wód Polskich na Dolnej Wiśle. Wybudowanie czterech sztuk lodołamaczy odbywa się w trybie „zaprojektuj i wybuduj” i realizowane jest w okresie 2017-2021*.
Budżet całego projektu to 74 mln. Zł, a poziom dofinansowania Unii Europejskiej – 85 proc.
Termin przekazania gotowego lodołamacza czołowego do eksploatacji zaplanowano na 31.03.2020r. natomiast pierwszego lodołamacza liniowego na kwiecień 2020r. a kolejnych dwóch w połowie roku 2021. Prace postępują zgodnie z przyjętym i obowiązującym harmonogramem rzeczowo – finansowym.
*Projekt dofinansowany jest, w wysokości 85 proc., z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIŚ), Priorytet II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.1 „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”.
Komunikat przygotował Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Wody Polskie RZGW w Gdańsku