Szanowni Państwo,

        Rzeka Parsęta jest osią obszaru Natura 2000 - Dorzecze Parsęty (PLH320007). Celem jego ustanowienia jest zapewnienie różnorodności biologicznej poprzez ochronę siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory w państwach UE. W szczególności środki podejmowane zgodnie z tą dyrektywą mają na celu zachowanie lub odtworzenie właściwego stanu ochrony wybranych siedlisk przyrodniczych oraz wybranych gatunków. W tym przypadku za szczególnie wartościowe uznawane są siedliska ryb łososiowatych butujących i rozmnażających w Parsęcie i jej dopływach.  Mając na uwadze ten kontekst prowadzenie prac w rzece obostrzone jest wymogami, które sprowadzają się do uzyskania decyzji administracyjnych, w których to zawarte są szczegółowe warunki wykonywania robót. Organem właściwym w tejże procedurze jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który działa w trybie przewidzianym art. 118 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. o ochronie przyrody (Dz.U.2018.1614 tj). Sama realizacja objęta jest nadzorem przyrodniczym.

         Obowiązek ten obejmuje również ewentualne usunięcie łachy piasku na wysokości mostu przy ul. Młyńskiej w Kołobrzegu.

        Jednocześnie należy podkreślić, że wydobycie piasku z dna, z uwagi na długookresowe niskie stany wody w Parsęcie w żaden sposób nie zmieni wypełnienia koryta. Nieumiejętne wykonanie prac skutkować za to może nie tylko zniszczeniem siedlisk przyrodniczych lecz również naruszeniem profilu podłużnego rzeki, w konsekwencji zejściem rumoszu  i zamuleniem odcinków rzeki położonych poniżej mostu.

      Rzeka w obrębię miasta Kołobrzegu objęta umową zawartą przez PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Koszalinie na konserwację oraz odcinkowe utrzymaniem koryta. Zakres umowy obejmuje usuwanie zatorów z powalonych drzew i gałęzi co zapewnia bezkolizyjne zejście wód przy stanach wysokich. Treścią umowy nie jest natomiast regulacja wód, wydobywania z wód kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, które wymaga uzyskania szeregu dodatkowych decyzji i opinii w tym wspominanej wyżej. 

 

Stanowisko zostało przygotowane przez specjalistów Zarządu Zlewni w Koszalinie.