W siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie miała miejsce narada przedstawicieli Urzędu Miasta Szczecin oraz Dyrekcji RZGW. Tematem spotkania było popularne wśród mieszkańców jezioro Słoneczne oraz rzeka Bukowa. - Zależy nam na tym, by optymalnie wykorzystać potencjał zarówno Bukowej, jak i zbiornika wodnego. Chcemy także wysłuchać i w miarę naszych możliwości spełnić oczekiwania mieszkańców Szczecina, którzy coraz częściej spędzają czas nad wodą. Mówimy o bardzo uczęszczanych i atrakcyjnych miejscach, które jednocześnie pełnią istotną funkcję dla środowiska – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

 

   Obecni na spotkaniu Dyrektorzy Wydziałów Gospodarki Komunalnej oraz Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Szczecinie i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie rozmawiali o przyszłości jeziora Słonecznego i Bukowej. Istotnym zagadnieniem był temat zagospodarowania jeziora i tego, jak ono mogłoby finalnie wyglądać. Najczęściej pojawiającym się pomysłem jest usunięcie trzciny, która pokrywa taflę jeziora. Z naturalnego punktu widzenia ma jednak ona duże znaczenie, ponieważ przyczynia się do filtracji wody. Ponadto rozważano ewentualny sposób dojazdu do jeziora maszyn, które wykonywałyby prace. Dyrektor Marek Duklanowski wskazał na konieczność przygotowania analizy biologicznej wody oraz sedymentu zalegającego w dnie jeziora, jak również opracowania ramowej koncepcji rekultywacji jeziora. Uczestnicy spotkania podkreślali, że to jakie jezioro ma w przyszłości pełnić funkcje trzeba będzie skonsultować z mieszkańcami okolicznych osiedli: - Ciek Bukowa to jest jedyna taka rzeka śródmiejska poza dużą Odrą, która ma potencjał tworzenia przyjaznych przestrzeni publicznych. Potencjał ten jednak niestety nie jest wykorzystany. Może nie w samym górnym biegu, gdzie rzeka ma szerokość większego rowu, ale począwszy od ulicy Europejskiej do placu Słowińców i dalej w dół biegu - tam można by zastanawiać się nawet nad szukaniem dobrych miejsc do spacerów i dla wypoczynku ludzi. Do tego potrzebna jest nam czysta woda, do tego potrzebujemy uregulowania górnego biegu i rozwiązania spraw jeziora Słonecznego – mówił dyrektor RZGW Szczecin.

   Wszystkie działania mające na celu rewitalizację administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie cieków i akwenów konsultowane będą z mieszkańcami okolicznych osiedli. Ostateczne rozwiązanie musi być racjonalne, zarówno pod kątem rekreacyjnym, turystycznym, gospodarczym jak i środowiskowym, bo to właśnie zadania retencyjne i przeciwpowodziowe są priorytetem działania naszej jednostki. – Obserwując to, ile osób tam spędza czas i odpoczywa to widać, że jest to dla tej części miasta istotne miejsce – mówił Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Szczecinie.

   Obie strony zadeklarowały dalszą współpracę i kolejne spotkanie po wakacjach.

 

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie