PGW Wody Polskie informuje o wygaszaniu prac prowadzonych na odcinku granicznym rzeki Odry. Do zakończenia kontraktu, tj. do końca marca 2024 r., będzie prowadzone porządkowanie terenu, likwidacja dróg technologicznych, placów magazynowych i zapleczy budowy.
Wygaszane prace obejmują odcinek w km 654 - 663 Odry – w rejonie Starej Rudnicy po Osinów Dolny. Data zakończenia kontraktu przypada na 31 marca 2024 roku. Celem prac była odbudowa i przebudowa istniejącej, zniszczonej przez powódź z 1997 roku i późniejszy brak konserwacji, zabudowy hydrotechnicznej na najbardziej newralgicznych odcinkach granicznego fragmentu rzeki Odry. Wygaszana inwestycja obejmowała remont 171 ostróg, budowę 21 nowych oraz wykonanie umocnień brzegowych. Stanowi to ok. 2% z liczby istniejących blisko 10 000 ostróg, budowanych od XIX wieku na całym odcinku Odry. Wygaszane prace dotyczą newralgicznych do prowadzenia akcji lodołamania fragmentów rzeki.
Celem inwestycji jest przywrócenie warunków dla bezpiecznej pracy lodołamaczy, poprawa warunków dla żeglugi oraz umożliwienie spływu kruszonego w trakcie akcji lodołamania lodu z Odry do Jeziora Dąbie, na podstawie wypracowanej przez stronę polską i niemiecką koncepcji regulacji Odry oraz dla poprawy bezpieczeństwa powodziowego blisko 150 000 mieszkańców zamieszkujących polsko-niemiecki odcinek graniczny Odry.
Zakres prac wynikał z umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim, podpisanej w Warszawie 27 kwietnia 2015 roku. Porozumienie zakłada utrzymanie głębokości wody 1,8 metra przez 90% dni w roku poniżej ujścia Warty i przez 80% dni w roku powyżej ujścia Warty - głębokości toru wodnego optymalnego dla lodołamaczy, by dotrzeć do wszystkich miejsc, w których utworzyły się zatory lodowe.
Ostrogi na Odrze granicznej. Fot. (od lewej): Budimex, PGW Wody Polskie, Budimex |