W związku z pojawieniem się śniętych ryb na Odrzańskiej Drodze Wodnej pracownicy Wód Polskich podejmują szereg czynności i działań zmierzających do ograniczenia tego problemu i znalezienia przyczyny. Nasze służby monitorują też sytuację i pozostają w stałym kontakcie z organizacjami, które zgodnie z kompetencjami odpowiadają za zdiagnozowanie zjawiska oraz powinny również dążyć do jego usunięcia.
AKTUALIZACJA 25 SIERPNIA, GODZINA 10:00
W dniu 23.08.2022 r. w rejonie Dziewoklicza przy Odrze Zachodniej zamontowany został aerator napowietrzający wodę, w dniu 24.08.2022 podobne aeratory zostały zamontowane na Regalicy w okolicy km 733,0 i na Odrze Zachodniej w rejonie mostu Trasa Zamkowa.
AKTUALIZACJA 24 SIERPNIA, GODZINA 7:30
W dniu 22.08.2022 r. od godziny 13:00 otwiera się dla żeglugi (w porze dziennej) odcinek rzeki Odry od km 690,5 (Krajnik Dolny) do km 728,0 rzeki Odry Wschodniej. W związku z zanieczyszczeniem rzeki Odry na ww. odcinku nadal pozostają rozłożone zapory. Ograniczenia w żegludze dotyczą także rzeki Odry Zachodniej i Regalicy.
Zaobserwowano znaczną ilość śniętych ryb w zaporach zlokalizowanych w Szczecińskim Węźle Wodnym. Pierwsze śnięte ryby pojawiły się na jeziorze Dąbie – w wewnętrznych basenach marin przy ul. Przestrzennej oraz na zaporze zlokalizowanej na wejściu do Dąbskiej Strugi od strony jeziora.
AKTUALIZACJA 18 SIERPNIA, GODZINA 8:30
Rozłożona została dodatkowa zapora w nieżeglownych przejściach mostu „Pomorzan” w km 31,2 rz. Odry Zachodniej. Zapory w nieżeglownych przęsłach mostów Gryfitów, Cłowym (Regalica) i „Pomorzan” (Odra Zachodnia są oznakowane zgodnie z przepisami żeglugowymi (zakaz przejścia). Żegluga w porze dziennej dozwolona tylko środkowymi przęsłami mostów.
AKTUALIZACJA 18 SIERPNIA, GODZINA 7:30
Od godziny 12:30 dnia 17.08.2022 r. ZAMYKA SIĘ DLA ŻEGLUGI wejście na jezioro Dąbie z rzeki Regalicy w km:
• km 737,80 wejście do Dąbskiej Strugi
• km 739,60 wejście do Dąbskiego Nurtu Żegluga zabroniona jest od strony rzeki Regalicy jak i od strony jeziora Dąbie.
Zamknięcie Dąbskiej Strugi i Dąbskiego Nurtu do odwołania. Żegluga możliwa jedynie przez połączenie z jeziorem Dąbie („Duże”) i rzekę Regalicę.
AKTUALIZACJA 17 SIERPNIA, GODZINA 7:30
AKTUALIZACJA, 16 SIERPNIA, GODZINA 21:10
Powstały kolejne dwie zapory: na moście Gryfitów oraz na moście Cłowym w Szczecinie.
AKTUALIZACJA, 16 SIERPNIA, GODZINA 19:45
Na Odcinku Odry administrowanym przez RZGW w Szczecinie postawiono 15 zapór zatrzymujących martwe ryby:
8 zapór na rzece Odrze, Odrze Wschodniej i Odrze Zachodniej
- w km 690,5 (rejon Mostu w Krajniku Dolnym),
- w km 697.0 (rejon miejscowości Ognica),
- w km 702,8 (rejon nabrzeża miejskiego w Widuchowej,
- w km 708,0 (m. Gryfino),
- w km 722,0 ( rejon miejscowości Żabnica),
- w km 723,0 ( rejon miejscowości Żabnica),
- w km 0,5 Odry Zachodniej (w rejonie jazu Widuchowej – działania strony niemieckiej),
- w km 14,0 Odry Zachodniej (Mescherin prawy brzeg – bez konieczności zamknięcia żeglugi)
7 zapór grodzących śluzy wałowe na Międzyodrzu od rzeki Odry Wschodniej:
- w km 708,4 (m. Marwice)
- w km 710,7 (śluza Gartz – Marwice)
- w km 715,2 (powyżej Kanału Zimnego Elektrowni Dolna Odra)
- w km 717,1 (m. Gryfino)
- w km 722,1 (m. Czepino)
- w km 724,4 (m. Dębce)
- w km 724,5 (m. Dębce).
W dniu dzisiejszym główne działania skupiają się na wyławianiu ryb z rejonu zapór. Nowe zapory będą ustawiane w dole rzeki aby przechwycić jak najwięcej ryb przed Szczecinem, Jeziorem Dąbie i Zalewem Szczecińskim. W dalszym ciągu lodołamacz OCELOT bierze udział we wspomaganiu służb na obszarze Odry i Odry Wschodniej
W dniu 16.08.2022 r. o godzinie 13:00 do spalarni wysłano szacunkowo ok. 22 tony śniętych ryb.
AKTUALIZACJA, 16 SIERPNIA, GODZINA 16:45
Gazdowice godz. 12:40. Fot. Wody Polskie
AKTUALIZACJA, 14 SIERPNIA, GODZINA 08:45
13 sierpnia rozstawione zostały w nurcie rzeki 3 zapory, które mają za zadanie zbierać napływające śnięte ryby.
- 690,5 km rzeki Odry – rejon mostu w Krajniku Dolnym,
- 702,9 km rzeki Odry – rejon nabrzeża miejskiego w Widuchowej,
- 712,0 km rzeki Odry Wschodniej.
Zapora w Widuchowej. Fot. Wody Polskie
Zapora w Krajniku i wydobywanie ryb. Fot. Wody Polskie
Od dnia 13.08.2022 r. od godziny 11:30 całkowicie zamyka się żeglugę (w tym żeglugę w porze nocnej) na odcinku rzeki Odry od km 690,5 do km 712,0.
AKTUALIZACJA, 12 SIERPNIA, GODZINA 15:45
W dniu 12.08.2022 r. pracownicy z Obiektu Hydrotechnicznego w Widuchowej z samego rana udali się z inspektorami WIOŚ na wizję w terenie. Nasi pracownicy przystąpili do odławiania śniętej ryby. Wydany został komunikat informujący użytkowników Odrzańskiej Drogi Wodnej z apelem o niewchodzenie do wody i zachowanie szczególnej ostrożności podczas prowadzenia żeglugi. Obecnie wciąż prowadzony jest odłów śniętej ryby.
AKTUALIZACJA, 12 SIERPNIA, GODZINA 11:00
AKTUALIZACJA, 10 SIERPNIA, GODZINA 16:30:
W nawiązaniu do próśb przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego – Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli.
Do czasu wyjaśnienia przyczyn obserwowanego obecnie zjawiska oraz zlokalizowania źródła, za co odpowiadają inne organy i instytucje, nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze oraz przygotowywania z nich posiłków.
AKTUALIZACJA, 10 SIERPNIA, GODZINA 16:
Wody Polskie prowadzą dalsze działania w celu ograniczenia i zminimalizowania negatywnych skutków zjawiska masowego śnięcia ryb w Odrze, które występuje obecnie na odcinku tej rzeki w województwie lubuskim. 9 sierpnia Dyrekcja Zarządu Zlewni w Zielonej Górze przeprowadziła szereg wizji terenowych, które potwierdziły występowanie zjawiska między innymi w rejonie Cigacic. Rzeka jest stale monitorowana również przez pracowników terenowych RZGW we Wrocławiu.
Od 10 sierpnia służby Wód Polskich uczestniczą w akcji wyławiania śniętych i martwych ryb przy użyciu własnych jednostek pływających we współpracy z członkami Polskiego Związku Wędkarskiego okręg w Zielonej Górze. Jednocześnie przypominamy, że za ustalenie przyczyn ewentualnego skażenia bądź zanieczyszczenia wody odpowiada WIOŚ, który w ciągu ostatnich dni wielokrotnie pobierał na różnych odcinkach Odry próby wody. Obecnie RZGW Wrocław nadal oczekuje na ich analizę oraz wyniki. Poszukiwanie sprawców leży natomiast w gestii Policji oraz Prokuratury. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie zostanie złożone przez Dyrekcję Wód Polskich Zarządu Zlewni w Zielonej Górze do zielonogórskiej prokuratury oraz lokalnej policji.
Pierwsze sygnały o martwych rybach w rzece Odra dotarły do pracowników Wód Polskich 26 i 27 lipca. Śnięte okazy pojawiły się wtedy między innymi w rejonie śluzy w Oławie. Już wtedy nasze służby podjęły bezpośrednie działania zmierzające między innymi do podjęcia współpracy w tej sprawie z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska we Wrocławiu oraz członkami Polskiego Związku Wędkarskiego okręg we Wrocławiu, który jest użytkownikiem obwodu rybackiego rzeki Odra nr 3 w miejscowości Oława.
'W związku z dużym zainteresowaniem dot. występowania śniętych ryb w Odrze na terenie województwa lubuskiego Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że w lipcu br. doszło do dużego śnięcia ryb w górnym biegu rzeki, poza terenem naszego województwa. Od tej pory pojedyncze martwe ryby pojawiają się na kolejnych odcinkach rzeki. Na początku miesiąca w okolicach Wrocławia, a w ostatnich dniach także na odcinku lubuskim. Stan rzeki jest objęty stałym monitoringiem, prowadzone są obserwacje i pomiary terenowe, pobierane są próbki do badań na obszarach działania kolejnych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, początkowo w górnym biegu, a od zeszłego tygodnia także na odcinku lubuskim i zachodniopomorskim. Badania laboratoryjne pobranych próbek wykonuje Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Badaniami objęto cały lubuski odcinek Odry, pomiary i pobory prowadzone są w Bytomiu Odrzańskim, Krośnie Odrzańskim, Słubicach i Kostrzynie nad Odrą. Dotychczasowe wyniki nie wskazują na anomalia w chemizmie wody w rzece, nie stwierdzono odtlenienia, czyli tzw. przyduchy ani innych ewentualnych przyczyn śnięcia ryb. Trwają jednak jeszcze prowadzone przez CLB analizy chromatograficzne w związku z podejrzeniem wystąpienia substancji toksycznych. Pierwsze wyniki z dnia 5 sierpnia br. nie potwierdzają ich obecności.
Obserwowane rozmieszczenie zanieczyszczeń wody i śniętych ryb w Odrze wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach rzeki (powyżej granicy województwa lubuskiego).
W związku z zaistniałą sytuacją Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska rekomenduje powstrzymanie się od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych oraz przyłącza się do apelu zawartego w komunikacie Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Zielonej Górze: https://www.pzw.org.pl/zozgora/wiadomosci/241753/60/rzeka_odra_zatruta__wedkarzu_badz_ostrozny do czasu ustąpienia zagrożenia.
WIOŚ w Zielonej Górze będzie informował o wynikach kolejnych badań. W związku z ponadregionalną skalą tego problemu pozostaje w stałej współpracy z innymi wojewódzkimi inspektoratami ochrony środowiska, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Centrum Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i innymi zaangażowanymi służbami."
- w z. Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska mgr inż. Wojciech Konopczyński Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska