Wybór nazw dla nowych lodołamaczy, które już jesienią 2020 zasilą flotę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie nie było łatwym zadaniem! W czasie trwającego miesiąc konkursu do Wód Polskich nadesłano blisko 400 zgłoszeń! Wiele z nich się nie kwalifikowało, nie brakowało także nazw bardzo oryginalnych. Ostatecznie komisja wybrała nazwy „Ocelot” i „Tarpan”. Wyróżnione zostały także propozycje „Gazela” i „Maskonur”. Autorzy zwycięskich nazw otrzymają cenne nagrody. Nowe nazwy jeszcze w tym tygodniu zostaną przesłane do Stoczni Remontowej Shipbulding w Gdańsku, która zajmuje się budową jednostek pływających dla Szczecina.  – Największym zainteresowaniem zgłaszających  i pierwszym wyborem komisji była nazwa „Narwal”, ale okazało się, że jedna z jednostek przygotowywanych dla RZGW Gdańsk będzie mieć właśnie taką nazwę – tłumaczy Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy RZGW Szczecin.

  • OCELOT, ssak drapieżny z rodziny kotowatych.
  • TARPAN, gatunek dzikiego konia. Zamieszkiwał obszary leśne Europy. Przez niektórych badaczy jest uważany za jednego z przodków konia domowego.

      Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie konkurs na nazwę dla nowych jednostek zorganizował w styczniu. Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. W ciągu miesiąca przesłano blisko 400 propozycji. Regulaminowo prosiliśmy o przesyłanie propozycji nazw zwinnych zwierząt, ale nie brakowało oryginalnych pomysłów jak: „Ice Crusher”, „Chrupek”, „Zdzich” czy „Laser”. Ostatecznie komisja konkursowa zdecydowała, że nowe lodołamacze będą nosić nazwy: „Ocelot” i „Tarpan”.

    - Bardzo nas cieszy zaangażowanie mieszkańców. Widzieliśmy, że przychodziły propozycje na przykład od dzieci, co oznacza, że wybór nazwy dla lodołamacza był tematem dyskusji rodzinnych, co ma również walory edukacyjne. Nazwy, które wybraliśmy będą idealnie charakteryzować szczecińskie jednostki. Są to nazwy bardzo oryginalne, będące symbolem siły i wytrzymałości oraz zwinności. Lodołamacz liniowy jest przecież jednostką, którą charakteryzuje dynamika. Mamy nadzieję, że jednostki te będą pracować na rzecz mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego przez długie dekady i już nie możemy się doczekać aż zasilą one flotę jednostek Wód Polskich w Szczecinie – mówi dyrektor Marek Duklanowski.

    Dwa lodołamacze liniowe buduje dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie stocznia Shipbulding z Gdańska. Jednostki są już po cięciu i paleniu blach, zakończono także prace projektowe. Oba lodołamacze trafią do Szczecina w drugiej połowie 2020 roku. Jest więc prawdopodobne, że kolejna akcja lodołamania odbywać się będzie już przy użyciu nowych jednostek. – Każdy lodołamacz musi posiadać swoją nazwę ponieważ jest to identyfikacja jednostki pływającej w Systemach Informacji Rzecznych oraz we wszelkich dokumentach administracyjnych. Obecne lodołamacze starszego typu mają tytuły nazw zwierząt i imiona męskie, stwierdziliśmy, że lepszy będzie powrót do tradycji, stąd lodołamacze liniowe budowane dla Szczecina będą miały nazwy „Ocelot” i „Tarpan” – dodaje Stefan Iwicki, Kierownik Centrum operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w Szczecinie.

    Autorzy zwycięskich nazw otrzymają cenne nagrody. Wyróżnimy także osobę, która zaproponowała najpopularniejszą propozycję czyli nazwę „Narwal”.

 

Polsko niemieckie lodołamanie na Odrze