Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Wód Polskich postępują prace przy przygotowaniu „Wielowariantowej koncepcji przebudowy Kanału Jamneńskiego”. Energa Invest, realizator koncepcji, podczas regat Bałtycki Puchar Klas, zaprezentował wstępny wariant naprawczy dla sytuacji na Jeziorze Jamno.

 

      Po analizie zalet i wad rozpatrywanych rozwiązań technicznych  wykonawca  koncepcji Energa Invest proponuje przebudowę wrót sztormowych z podziałem na dwie strefy. Aby umożliwić swobodną migrację organizmów wodnych sugerowane jest wykonanie zamknięć szandorowych w dwóch przęsłach wrót, natomiast dla osiągnięcia celów piętrzenia, wymiany wód i bezpieczeństwa powodziowego projektuje się zasuwy płaskie dwudzielne  w pozostałych dwóch przęsłach.

      - Przy przygotowaniu koncepcji naprawczej, postawiono przed nami do uwzględnienia takie zadania jak : migracja ryb, regulacja poziomu wody w jeziorze i możliwość wpuszczania wody z morza do jeziora. Czteroprzęsłową konstrukcję podzielimy technologicznie na dwie części. W jednej z części konstruujemy taką przepławkę dla ryb, która będzie czynna i będzie umożliwiała migrację ryb tych które tu występują, w obu kierunkach, niezależnie od stanu wody  w  jeziorze i w morzu. Natomiast w drugiej sekcji wstawiamy zasuwy płaskie. Jest to rozwiązanie bardzo proste, które umożliwi sterowanie poziomami wody w jeziorze i przepuszczanie wód morskich. Jedną z wytycznych zamawiającego jest również umożliwienie żeglugi w kierunku Bałtyku. Taka opcja jest opracowywana i zostanie zaprezentowana przy wariancie ostatecznym – mówi dr inż. Jan Haftka, jeden z autorów koncepcji, przedstawiciel Energa Invest.

  Wykonanie przepławki komorowej w świetle 1 i 2 wrót sztormowych pozwala na umożliwienie migracji ryb dwuśrodowiskowych. Montaż w pełni sterowalnych zasuw w świetle 3 i 4 wrót sztormowych pozwala na utrzymanie ustalonego poziomu wód  w przedziale  od poziomu MinPP = +0,14 m n.p.m. do poziomu maksymalnego MaxPP = +0,32 m n.p.m. oraz zapewnia przepływ nienaruszalny w kanale wynoszący Q = 2,3 m3/s za wyjątkiem stanów sztormowych oraz stanów suszy hydrologicznej.  Wybór miejsca wstawienia zasuw wynika z wyników inwentaryzacji – rząd HEB, w których obecnie nie są zamontowane żadne dodatkowe konstrukcje oraz których ustawienie geometryczne  w konstrukcji jazu jest najbardziej zbliżone do zachowania kątów prostych i liniowości wobec odpowiednich elementów obiektu.  Dodatkowymi argumentami za wyborem zasuwy płaskiej dwudzielnej są jej korzystniejsze walory eksploatacyjne oraz niewprowadzanie w krajobraz dominanty w postaci konstrukcji zasuwy niedzielonej wraz z jej mechanizmami znacząco wyższej od wybranego wariantu. Projektowana wysokość szandorów w części przepławkowej i wysokość zasuw w części przelewowej przyjęta została na rzędnej równej aktualnej rzędnej skrzydeł wrót sztormowych, co  w pełni zabezpiecza przed zagrożeniem powodziowym od strony morza.

     Jako działania uzupełniające do przebudowy wrót sztormowych Energa Invest  proponuje wykonanie monitoringu wizyjnego rejonu wrót sztormowych oraz monitoringu stanu fizykochemicznego wód jeziora w obszarze obu oczyszczalni ścieków. Oba te działania są wskazane już na tym etapie inwestycji, gdyż będą w kolejnych latach dawać informację o sytuacji na węźle wodnym, będącą podstawą do bieżących działań i obsługi.

     Do 15 listopada wykonana zostanie koncepcja zawierająca 3 warianty przebudowy węzła wodnego, a następnie odbywać się będą konsultacje społeczne, których celem będzie wysłuchanie uwag lokalnej społeczności oraz beneficjentów proponowanych rozwiązań. Wnioski z konsultacji zostaną uwzględnione przez Inwestora i Wykonawcę zadania. Po przeprowadzonych konsultacjach zostanie wybrany wariant ostateczny, który będzie dalej procedowany do realizacji.

      O miejscach i terminach konsultacji Wody Polskie będą informować na bieżąco.

 

Michał Kaczmarek

Rzecznik prasowy

Kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie