Festiwal Żagle 2023 to ważne wydarzenie w szczecińskim kalendarzu. W tym roku żeglarskie święto w Szczecinie odbyło się w dniach 18-20.08.2023 r. Wakacyjny termin sprawił, że wydarzenie było licznie odwiedzane przez dziesiątki tysięcy Szczecinian i ich gości. Wody Polskie podczas festiwalu informują o swojej pracy, przygotowują animacje dla dzieci oraz edukują z zakresu ochrony środowiska.
Wydarzenia plenerowe pozwoliło nam po raz kolejny przekazać z jakimi tematami można się do nas zgłaszać. Misją Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie są ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, zrównoważone gospodarowanie wodami dla ochrony naszych zasobów wodnych i zapewnienie dobrej jakości wody dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Podczas wydarzenia mogliśmy odpowiedzieć mieszkańcom na ich pytania dotyczące zakresu działań RZGW w Szczecinie i opowiedzieć o realizowanych inwestycjach w ramach ochrony przeciwpowodziowej. Materiały edukacyjne opiewały tematy zużycia wody w gospodarstwie domowym i rolnictwie oraz retencję wodę w przestrzeni publicznej i na terenie domu jednorodzinnego.
Dla dzieci zorganizowano konkursy, które były okazją do poznania wodnej flory i fauny, budowli hydrotechnicznych oraz sposobów na oszczędzanie wody. Naszym celem jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.
Na nabrzeżu Łasztowni zacumował lodołamacz liniowy Tarpan, zasilający od marca 2021 roku flotę RZGW w Szczecinie. Lodołamacze liniowe to mniejsze jednostki, których zadaniem jest wspieranie lodołamaczy czołowych. Przeznaczone są przede wszystkim do kruszenia i rozdrabniania lodu, jak również likwidacji zatorów lodowych oraz odprowadzania pokruszonego lodu w celu zapobiegania wystąpienia powodzi zatorowej. Jednostki te wykorzystywane są również do uwalniania filarów mostowych od lodu oraz kruszenia pokrywy lodowej w portach śródlądowych, a także do innych zadań pomocniczych.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie odpowiada za utrzymanie płynności żeglugi w czasie prowadzenia akcji lodołamania na odcinkach trzech ważnych szlaków żeglugowych: na Odrze (od ujścia do Malczyc), na Warcie (od ujścia Odry do Santoku) i na Noteci (od Santoku do Krzyża Wielkopolskiego). Lodołamacze biorą też udział we wspólnych polsko-niemieckich akcjach lodołamania na Szczecińskim Węźle Wodnym. Nowe jednostki są wielozadaniowe –mogą wykonywać funkcje holownicze, przeciwpożarowe, ratunkowe, a także zwalczać rozlewy ropopochodne oraz wspierać prace utrzymaniowe na szlaku wodnym – dzięki wyposażeniu w sondę wielowiązkową, która pozwala monitorować dno zbiornika. Dzięki innowacyjnemu układowi napędowemu zużywają mniej paliwa, a przez zastosowanie izolacji cieplnej, oświetlenia LED i baterii słonecznych są mniej energochłonne.
Następną okazją do spotkania z pracownikami Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej będą XXXV Barzkowickie Targi Rolne Agro Pomerania, odbywające się 8-10 września 2023 r., na które już teraz serdecznie zapraszamy.
Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej