W dniach 6-7 czerwca br. w Zarządzie Zlewni w Gryficach miała miejsce wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej. Projekt LIFE+ Rega „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” jest w 50% finansowany ze środków Unii Europejskiej, dlatego okresowe wizytacje odbywały się przez cały okres jego realizacji. Ostatnia, ze względu na wejście w etap zakończenia prac i rozliczenia, miała na celu zaprezentowanie wyników i osiągnięć Wód Polskich w dorzeczu Regi.

W spotkaniu, poza przedstawicielami Komisji Europejskiej i Zarządu Zlewni w Gryficach, wzięli także udział przedstawiciele dyrekcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz przedstawiciel Zewnętrznego Zespołu Monitorującego. Wszystkie te instytucje były ściśle zaangażowane w Projekt i dzięki ich współpracy udało się osiągnąć zakładane cele.

 

IMG 20230607 100805

 

W trakcie wizytacji omawiane były sprawy formalne oraz finansowe Projektu. Przedstawicielom Unii Europejskiej zaprezentowano Centrum Monitoringu i Informacji Przyrodniczej, działające przy Zarządzie Zlewni w Gryficach. Odbyła się również kontrola terenowa, która była kontynuowana także drugiego dnia wizyty. Jej zakresem objęto przepławki, między innymi w Gryficach, Płotach, Likowie, Mieszewie, Łobzie, Tarnowie i Rejowicach. Przedstawiciele Wód Polskich zaprezentowali zamontowany na przepławkach system monitoringu ryb wraz z jego efektami w postaci nagrań, bariery elektryczne chroniące ryby przed wpłynięciem na turbiny elektrowni wodnych, nasadzenia kompensacyjne drzew oraz tarliska wykonane w korycie Regi.

 

IMG 20230607 104759

 

Wizyta kontrolna objęła większość zadań projektowych wykonanych w ramach LIFE+ Rega. Potwierdzono, że system umożliwiający rybom dwuśrodowiskowym migrację wzdłuż Regi i jej dopływów, jest kompletny i spełnia swoją rolę, na co dowód stanowią regularne nagrania monitoringu.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej po zakończeniu wizyty wskazali na kompletne wykonanie zakresu Projektu oraz zgodność podejmowanych działań z pierwotnymi założeniami. Formalnie Projekt został zakończony w dniu 30 czerwca bieżącego roku. Pracownicy Zarządu Zlewni w Gryficach przygotowują sprawozdanie końcowe z Projektu oraz niezbędne materiały do jego rozliczenia i zamknięcia.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi obecnie prace nad utrzymaniem trwałości Projektu: przepławek, monitoringu ryb i pozostałych jego efektów.

 

DSC 0925 1