21 września miało miejsce zarybianie węgorzem europejskim Jeziora Parnowskiego

W wydarzeniu uczestniczyli Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk oraz Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, którzy na briefingu prasowym opowiedzieli o szczegółach akcji.

78d72fba5b2aa02956aa7b6a409ca097

Krzysztof Woś i Marek Gróbarczyk nad Jeziorem Parnowskim. Fot. Wody Polskie

 

- W sumie chcemy zarybić 56 obwodów węgorzem europejskim w ilości 780 tys. sztuk narybku. Nasze obwody są już na terenie sześciu regionalnych zarządów gospodarki wodnej: w Szczecinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu, Białymstoku i Krakowie. Tutaj, w zachodniopomorskim, w 21 obwodach wpuścimy 110 tys. sztuk narybku węgorza. Za 8-10 lat te ryby ruszą na tarło do Morza Sargassowego, gdzie złożą ikrę. Narybek z tej ikry wróci z powrotem w nasze strony, do zachodniopomorskich wód –  powiedział Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś. Prezes dodał, że na zarybienia węgorzem w województwie zachodniopomorskim zostanie przeznaczonych 340 tys. zł, zaś cały program jest wart 2 mln zł.

Już blisko 2 miliony sztuk narybku trafiło w tym roku do obwodów rybackich „Nasze Łowiska”. Zarybienia są elementem prowadzonej przez Wody Polskie racjonalnej gospodarki rybackiej, a gatunki ryb są dobierane indywidualnie do konkretnego akwenu, głównie w celu poprawy stanu jego ekosystemu, ichtiofauny oraz jakości wód.

- Program „Nasze Łowiska” ma na celu stworzenie przyjaznych, prostych i tanich rozwiązań dla wędkarzy. Jego elementem jest jedna opłata, obowiązująca na terenie całej Polski, w wysokości 250 zł, dzięki której można swobodnie wędkować na wszystkich obwodach rybackich należących do Wód Polskich – podkreślił Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Od 2022 roku Wody Polskie wdrażają ogólnopolski program Nasze Łowiska, dzięki któremu w ramach jednej opłaty w wysokości 250 zł można wędkować na wszystkich obwodach rybackich zarządzanych przez Wody Polskie. Aktualnie Gospodarstwo zarządza 75 obwodami na terenie regionalnych zarządów gospodarki wodnej w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie. Liczba udostępnionych obwodów rybackich będzie się sukcesywnie zwiększać.

 5aa33c4a05db8040b620342214b4a975