W Polsce jest obecnie ok. 43 tyś. km. Kwadratowych mokradeł. Dużo mamy ich także na Pomorzu Zachodnim. Kojarzą się z horrorami i dawnymi legendami ludowymi, ale tak naprawdę nie ma się co ich bać – wręcz przeciwnie! Mokradło to teren łączący cechy obszaru wodnego i lądowego, mający duże znaczenie dla ekosystemu, roślinności, zwierząt żyjących w lasach i na terenach rolniczych. W lutym zawsze obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W inicjatywę włącza się Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

     Jedna z definicji mokradeł mówi, że są to obszary, na których poziom wody jest bliski poziomowi gruntu, a więc pokrywająca go roślinność przystosowana jest do częściowego zanurzenia. Poziom wody może być przy tym ponad powierzchnią gruntu albo poniżej niej. Ponieważ może to obejmować tak odmienne siedliska, jak stałe jeziora i tylko okresowo, czy wręcz sporadycznie, zalewane doliny, istnieją rozbieżności w rozumieniu tego pojęcia i nie ma jednej powszechnie przyjętej definicji. Dość powszechnie jednak przyjmuje się, że mokradłami są strefy przybrzeżne jezior i torfowiska niskie. Niektórzy nie włączają do mokradeł siedlisk przybrzeżnych, torfowisk wysokich, łęgów, otwartych wód, podmokłych wrzosowisk, lasów namorzynowych czy siedlisk lądowych okresowo zalewanych. Mokradła w Polsce zajmują obecnie obszar ok. 43 tys. km kwadratowych, z czego na torfowiska przypada ponad 12 tys.

  - W taki dzień staramy się zwracać uwagę jak ważne są zasoby środowiska naturalnego, zwłaszcza w takich latach jak ostatnio, gdy mieliśmy suchy i gorący sezon letni. To pokazywało, że jako Polska jesteśmy narażeni na zjawisko suszy. Takie tereny jak bagniska w okolicach Sławna, w dolinie rzeki Wieprzy to miejsca, gdzie magazynowana jest woda. Mokradła zimą pokazują, że woda jest zgromadzona, w czasie suszy jest z nich powoli uwalniana. Woda, by zostać podgrzana pobiera energię słoneczną. Gdybyśmy mieli wokół siebie pustynię, to temperatura rosłaby drastycznie. Mokradła niwelują zjawisko wysp ciepła. One stanowią miejsca w których bytują i odżywiają się zwierzęta, to zwiększa bioróżnorodność. Dbajmy o mokradła – mówi dyrektor Wód Polskich Marek Duklanowski.

Link do publikacji przygotowanej przez Wody Polskie w Szczecinie.

https://www.youtube.com/watch?v=zQ6TWTSvYHg