Lodołamacze już zatankowane. Wody Polskie kolejny raz potwierdzają gotowość do zimowego działania

     Już pierwsze dni roku 2021 pokazują, że przed nami jeden z najmroźniejszych sezonów zimowych od wielu lat. Śniegu jest więcej, temperatury są niższe, gotowość do akcji lodołamania, a także udrażniania szlaków zimowych zimą musi być więc jeszcze mocniej zintensyfikowana. – Widy Polskie są gotowe do działania w ramach polsko-niemieckiej akcji lodołamania już od początku grudnia. Zarówno pod kątem personalnym jak i technicznym jesteśmy przygotowani. W ostatnie dni na bieżąco monitorowaliśmy sytuację na Odrze i Odrze Granicznej. Wskaźniki temperatur spadały poniżej zera, ale nie na tyle, by lodołamanie było konieczne. Nie oznacza to jednak, że w najbliższym czasie może ono nie wystąpić – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

    W ostatnich dniach miało miejsce m.in. tankowanie jednostek obsługujących akcję lodołamania. To bardzo ważne. Potwierdzamy naszą gotowość do działania. – Tankowanie obejmuje wszystkie jednostki będące w pogotowiu zimowym prowadzonym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Tankowane były lodołamacze w Gryfinie, Widuchowej i Podjuchach. Łącznie zatankowaliśmy 90 ton paliwa – mówi Stefan Iwicki, koordynator polsko-niemieckiej akcji lodołamania, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej. - Prognozy długoterminowe otrzymane od IMGW obowiązujące na okres zimowy, wskazują, że tegoroczna zima pod względem występowania temperatur będzie powyżej normy z wielolecia – mówi Stefan Iwicki.

     W celu przeprowadzenia akcji lodołamania na wodach granicznych rzeki Odry i Odry Zachodniej oraz na terytorium Polski na odcinku od ujścia jeziora Dąbie w Szczecinie do km 704,1 rz. Odry, Strona niemiecka przewidziała udział 6 lodołamaczy natomiast Strona polska udział 7 lodołamaczy.

Gotowość lodołamaczy do udziału w akcji lodołamania:

  • ● od 01.12.2020 r. 7 lodołamaczy polskich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania. Strona polska poinformowała, że w rezerwie posiada dodatkowy lodołamacz, który będzie uruchomiony w razie potrzeby.
  • ● od 01.12.2020 r. 6 lodołamaczy niemieckich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania.

    Z uwagi na graniczny charakter rzeki Odry akcja lodołamania w dolnym biegu rzeki prowadzona jest wspólnymi siłami obu sąsiadujących krajów. - Z uwagi na rozległy ujściowy odcinek Odry charakteryzujący się silnym wpływem stałej i wiatrowej cofki odmorskiej, akcja lodołamania na dolnej Odrze prowadzona jest z głównej siedziby RZGW Szczecin. Techniczne kierownictwo akcji lodołamania jest zlokalizowane w pomieszczeniach Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej, które jest wyposażone w narzędzia do monitoringu i łączności z lodołamaczami oraz wszelkie środki łączności – wyjaśnia Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

 - Akcja lodołamania w warunkach odrzańskich obejmuje kilka rejonów operacyjnych floty lodołamaczy, w których w trakcie prowadzenia akcji niezależnie pracować mogą jednocześnie zespoły lodołamaczy. Główne obszary działań operacyjnych lodołamaczy to: jezioro Dąbie i Regalica, węzeł Widuchowa, Odra graniczna, dolna Warta – na obszarze działania RZGW Poznań – dodaje dyrektor Duklanowski.

 

Tankowanie 1

 

Tankowanie 2

 

Tankowanie 3

 

Tankowanie 4