AKTUALIZACJA 23 października 2023

19 października otrzymano z certyfikowanego laboratorium wyniki badań z sześciu próbek. 
Celem badań była wstępna ocena zawartości m.in. metali ciężkich w tym: arsenu, chromu, niklu, cynku, miedzi, ołowiu, rtęci i kadmu w osadach dennych.
 
Przekroczone zostały zawartości cynku 3800-4200 mg/kg s.m. i w dwóch próbach nieznacznie zawartości miedzi 180 mg/kg s.m.
 
Cynk ten pochodził prawdopodobnie z pobliskiego zakładu branży metalowej. Źródłem cynku jest również ruch uliczny: produkty ścierania nawierzchni 
ulic, tarcz hamulcowych i opon.
 
Załącznik nr 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 6 lutego 2015 r. w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych określa dopuszczalne zawartości metali ciężkich w tym cynku.
I tak dopuszczalna jego zawartość wynosi kolejno 2500 mg/kg s.m do rekultywacji na cele rolne, 3500 mg/kg s.m. do rekultywacji terenów na cele nierolne, 5000 mg/kg s.m. m.in. do zastosowania na gruntach do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia.
Wykonano kartę projektu i wstępnie oszacowano koszty inwestycyjne na 3,5 mln. złotych. 
Zadanie wpisano do realizacji i oczekuje ono na pozyskanie środków finansowych.

 

AKTUALIZACJA 20 września 2023 godz. 17:00

W wyniku otrzymanych odpowiedzi na zapytanie ofertowe do certyfikowanych podmiotów wykonujących analizy labolatoryjne, wskazano firmę i zlecono pobór sześciu prób z osadów dennych z Jeziorka Słonecznego. W zależności od wyników badanych parametrów, zostanie wybrany odpowiedni sposob wydobycia i utylizacji wybranego urobku.

W następnym tygodniu po wyczerpaniu procedury administracyjnej, w wyniku prac utrzymaniowych zostanie zdemontowany układ filtrujący. 

Codzienne działania OSP Wołczkowo polegają na sprawdzeniu zamontowanych korków pneumatycznych w studzienkach instalacji burzowej od granicy zakładu ,,Mabo” do granicy gminy Dobra  i Szczecina. 

19 września usunięto tablice ostrzegawcze przy Jeziorku Słonecznym ze względu na ich dewastację. 

Nadal zaleca ostrożność i niezbliżanie się do wód Wierzbaka, Bukowej i tafli jez. Słonecznego.


AKTUALIZACJA 18 września 2023 godz. 13:50

18 września 

Trwa monitoring Jez. Słonecznego i rz. Bukowej. oraz prace zwiększające zdolności retencyjne zbiornika w ramach uzyskanego pozwolenia wodnoprawnego.

W środę odbędzie się spotkanie grupy eksperckiej w celu ustalenia dalszych działań dotyczących postępowania z osadami dennymi. 

Badania pod względem zawartości metali cięzkich w osadach pomogą ustalić proces i sposób rewitalizacji Jez. Słonecznego. 

16 września 

Działania OSP Wołczkowo z godziny 17.39  polegały na sprawdzeniu zamontowanych korków pneumatycznych w studzienkach instalacji burzowej od granicy zakładu,,Mabo” do granicy gminy Dobra  i Szczecina. 

15 września zaobserwowano zwiększony przepływ wody z J. Słonecznego po uwolnieniu czopa z przepustu przy ul. Dworskiej. 

Ułożone worki z aktywnym węglem nie wpływają na przepływ wody.

Zauważono zwiększoną aktywność ryb (intensywne żerowanie) oraz pływające kaczki . W pozostałych miejscach, w których prowadzona jest kontrola bez zmian mogących budzić niepokój.

Analiza uzyskanych wyników badań wskazuje na tendencje spadkowe zawartości cynku i żelaza w wodzie.


AKTUALIZACJA 14 września 2023 godz. 16:20

Po godzinie 09:00 przystąpiono do otwarcia uszczelnienia przy Rondzie Gierosa. Woda z Jez. Słonecznego jest filtrowana przez ułożony kaskadowo system filtrujący. 

Resized 20230914 092042

Resized 20230914 095601

Na Jez. Słonecznym wyraźnie widoczna, zwiększona aktywność ryb (intensywne żerowanie). W pozostałych miejscach, w których prowadzona jest kontrola, nie zaobserowano zmian mogących budzić niepokój.

Analiza uzyskanych wyników badań wskazuje na tendencje spadkowe zawartości cynku i żelaza w wodzie.  

Działania OSP Wołczkowo w godzinach wieczornych 13 września polegały na sprawdzeniu zamontowanych korków pneumatycznych w studzienkach instalacji burzowej od granicy zakładu 'Mabo” do granicy gminy Dobra i Szczecina.


AKTUALIZACJA 13 września 2023 godz. 12:20

12 września pracownicy Wód Polskich wraz z innymi służbami przygotowali możliwość awaryjnego odpływu z jeziora Słonecznego, zabezpieczonego do tej pory korkami pneumatycznymi na odcinku rzeki Bukowej. Od godziny 13:00  prowadzone były rozmowy z naukowcami z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego dotyczące zbudowania filtrów na rz. Bukowej. Zastosowanie filtrów węglowo-piaskowych podyktowane było poprawą parametrów wody (zmniejszone występowanie metali ciężkich w próbkach wody).

Po godzinie 17:00 po konsultacji z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o stworzeniu zapór filtrujących (mieszanina piasku i węgla aktywnego w workach) poniżej wylotu z j. Słonecznego w ciągu ul. Europejskiej. Po godzinie 19:00 pracownicy Wód Polskich i Państwowej Straży Pożarnej przystąpili do układania zapór filtrujących na rz. Bukowej w ciągu ul. Europejskiej. Jednocześnie zamontowano dodatkowe uszczelnienie w przepuście w ciągu ul. Europejskiej.

O godz. 21:00 zakończono układanie filtrów. Ok godz. 23 przystąpiono do rozluzowania pierwszego uszczelnienia w rejonie ronda Gierosa. Spływająca w ten sposób woda w kierunku ujściowym była filtrowana. Po północy ponownie zamknięto uszczelnienie w celu retencjonowania wody w jeziorku Słonecznym.

 Zdjęcie WhatsApp 2023 09 12 o 21.05.303

image000000 2

image000000 4


AKTUALIZACJA 12 września 2023 godz. 15:20

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przedstawił analizy próbek pobranych z rz. Bukowej, cieku Wierzbak i Jez. Słonecznego w dn. 6.09., 8.07., 9.09., 10.09., 11.09,. Wyniki te są zgodne z tymi, które zostały zlecone przez RZGW w Szczecinie indywidualnym podmiotom. 


AKTUALIZACJA 12 września 2023 godz. 15:20

O godz. 12:00 otrzymano wyniki analiz pod względem metali ciężkich próbek pobranych z rz. Bukowej i Jez. Słonecznego dn. 8 września. Dwa certyfikowane Laboratoria wykazały, że wartości arsenu, ołowiu, rtęci, niklu i kadmu mieszczą się w granicach norm dla wód powierzchniowych. 

Przekroczone są wartości żelaza, manganu i cynku. Nalezy zaznaczyć, że zawartośc manganu jest ściśle połączana z zawartością żelaza i to te dwa pierwiastki są odpowiedzialne za rdzawe zabarwienie wody. Zespół ekspercki pracuje nad metodą ewentualnej filtracji tych pierwiastków. 

Pracownicy Zarządu Zlewni i Nadzoru Wodnego stale monitorują sytuacje na miejscu. W związku z prognozami pogody podanymi przez IMGW i zapowiadanymi opadami deszczu, w celu uniknięcia niekontrolowanego zablokowania odpływu wód z j. Słonecznego, podjęto działania, które umożliwią awaryjne otwarcie odpływów z Jez. Słonecznego do rz. Bukowej. Przepusty tych odpływów znajdują się powyżej poziomu zsedymentowanego osadu, powstałego  po użyciu środka koagulującego. 


AKTUALIZACJA 11 września 2023 godz. 11:50

W dniu 10.09.2023 w godzinach 21:00-22:00 Strażacy z PSP w Szczecinie wykonanali zaporę z płyt, folii  oraz worków z piaskiem na przepuście z którego wyleciał korek pneumatyczny.

11 września  ok godz. 8:00 sprawdzono czopy pneumatyczne w miejscach ich mocowania. 
Poinformowano Komendę Miejską Policji o zaginięciu urządzenia pneumatycznego.
Nie stwierdzono w wodzie j. Słonecznego śnięcia ryb.

Oczekujemy na najnowsze wyniki badań pobranych próbek. Trwają analizy prowadzone przez zespół ekspercki w celu podjęcia dalszych działań.

korek


AKTUALIZACJA 10 września 2023 godz. 21:40

W godzinach porannych dokonano kontroli rz. Bukowej oraz Jez. Słonecznego. Zamontowany korek pneumatyczny na ujściu rurociągu pod Rondem Gierosa nie wykazał oznak przepuszczania. Po wczorajszym wprowadzeniu środka koagulującego jest widoczne wytrącenie osadu i klarowanie się wody. 

Po godzinie 17:00 podczas monitoringu rzeki Bukowej i Jeziorka Słonecznego na przepuście okularowym stwierdzono brak korka pneumatycznego  w jednej rurze. Pracownicy Zarządu Zlewni rozpoczęli poszukiwania korka z biegiem rzeki na dł. ok 1200 m, jednak natrafili jedynie na snopki siana, które na przepuście okularowym stanowiły filtr biologiczny. Straż Pożarna prowadziła poszukiwania poruszając się w górę rzeki od ul. Mieszka I. Oni również nie odnaleźli korka pnaumatycznego. Poszukiwania zakończono po godzinie 20.

Działania OSP Wołczkowo z godziny 18:20 polegały na sprawdzeniu zamontowanych korków pneumatycznych w studzienkach instalacji burzowej na granicy Gminy Dobra i Szczecina. Nie stwierdzono przecieków. 

 

IMG 20230910 WA0002

 


AKTUALIZACJA 9 września 2023 godz. 21:00

Od godz. 16 na jeziorku Słonecznym trwa środka koagulującego. Pracownicy RZGW, Zarządów Zlewni i Straży Pożarnej usuwają skutki skażenia.

 

IMG 20230909 WA0108


AKTUALIZACJA 9 września 2023 godz. 13:00

W dniu 8 września 2023 r. zakupiono koagulant, który w godzinach wieczornych przygotowano do transportu. Analiza aktualnych prognoz pogody i uwzględnienie potencjalnych opadów deszczu przemawia za zastosowaniem koagulanta. Trwa stały monitoring rzeki Bukowej i jez. Słonecznego przez pracowników Zarządu Zlewni w Szczecinie.

 

IMG 20230909 WA0012

IMG 20230909 WA0013

 

W południe w 6 lokalizacjach postawiono tablice ostrzegające przed korzystaniem z wody jeziorka Słonecznego, rzeki Bukowej i cieku Wierzbak.

 

IMG 20230909 WA0014

IMG 20230909 WA0015

 

Aktualnie trwa wypracowanie metodyki rozprowadzenia środka strącającego. Prawdopodobnie w godzinach popołudniowych dojdzie do pierwszej próby rozprowadzenia koagulantu.

 


AKTUALIZACJA 7 września 2023 godz. 22:30

Od godzy 15:00 w RZGW w Szczecinie trwa spotkanie w sprawie sytuacji kryzysowej.

W chwili obecnej bierzemy pod uwagę dwa rozwiązania.

1. Zastosowanie koagulanta w celu pozbycia się metali ciężkich z wody. Oczyszczanie wody polega na wywoływaniu reakcji pomiędzy rozpuszczalnymi związkami metali i odczynnikiem strącającym. Powstałe w tym procesie jony łączą się w nierozpuszczalne cząsteczki, które w procesie flokulacji i sedymentacji zostają oddzielone od ścieku podczyszczonego. RZGW w Szczecinie pracuje nad prawidłowym doborem produktu strącającego.

2. Wypompowanie wody z Jez. Słonecznego i jej przyjecię przez ZWiK w Szczecinie do Oczyszczalni na Pomorzanach. Trwają rozmowy o ilościach ścieków i ich parametrach. Wciąż oczekujemy na wyniki zawartości pozostałych metali ciężkich.

 

Dalsze działania

Ustalono działania zmierzające do nierozprzestrzeniania się oraz wyeliminowania zanieczyszczeń:

  • 8.09.2023 r. pracownicy Zarządu Zlewni w Szczecinie pobiorą próbki wody. Nawiązano współpracę z naukowcami Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznegoi tam zostana oddane próbki do analizy pod względem zawartości metali ciężkich. Pomoże to ustalić rodzaj i ilość odczynnika strącającego.
  • Zalecono w trybie pilnym wykonanie tablic ostrzegających przed kontaktem z wodami jeziorka Słonecznego
  • Pracownicy Zarządu Zlewni i Nadzoru Wodnego w Szczecinie na bieżąco monitorują i raportują poziom napełnienia jeziora, a także stan zatkanego przepustu.

 

DO ODWOŁANIA OBOWIĄZUJE OSTRZEŻENIE PRZED ZBLIŻANIEM SIĘ DO JEZIORKA SŁONECZNEGO, RZEKI BUKOWEJ I CIEKU WIERZBAK

 


W związku z zanieczyszczeniem wód Wierzbaka, Bukowej i jeziorka Słonecznego nieznaną substancją, Dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie zaleca ostrożność i niezbliżanie się do wód Wierzbaka, Bukowej i tafli jez. Słonecznego. Pracownicy Zarządu Zlewni w Szczecinie oraz Nadzoru Wodnego od godz. 13.00 dnia 5 września 2023 r. monitorują sytuację na miejscu. Zostały poinformowane odpowiednie służby. W nocy za pomocą urządzen pneumatycznych zamknięto przepływ przy ul. Europejskiej. Czekamy na wyniki analiz pobranych przez WIOŚ próbek wody.

IMG 20230906 104432