- Uspokajamy mieszkańców Pomorza Zachodniego. Silny wiatr wiejący od środowego wieczoru póki co nie przekłada się na sytuację alarmową pod kątem hydrologicznym. Zachowujemy jednak stan najwyższej czujności, bo zdajemy sobie sprawę, że taka sytuacja atmosferyczna może powodować zagrożenia np. dla infrastruktury przeciwpowodziowej. Na ten moment nie mamy informacji o tym, by woda wystąpiła z koryta akwenów na naszym terenie. Mimo sztormowej aury również rzeki przymorza nie przekraczają stanu alarmowego – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – Zachowujemy czujność interwencyjną. Nasi pracownicy są gotowi do pomocy mieszkańcom jeżeli zajdzie taka potrzeba – dodaje dyrektor Duklanowski.

   Jak informuje Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w Szczecinie minionej doby opady o dużej wydajności (powyżej 20 mm) odnotowano na stacjach pomiarowych:  Darłowo (rz. Wieprza) – 26,3 mm oraz  Trzcińsko-Zdrój (rz. Rurzyca/zlewnia Odry) – 22,2 mm. Stany wody na wodowskazach Odry granicznej poniżej ujścia Warty przeważnie wykazują słabą tendencję wzrostową: do Gozdowic – w dolnej strefie stanów wysokich, poniżej Gozdowic - w górnej strefie stanów średnich.

     W ujściowym odcinku Odry i na Zalewie Szczecińskim, w związku z bardzo silnym wiatrem z sektora zachodniego, stany wody wykazują tendencję wzrostową i wahania w górnej strefie stanów średnich i w strefie stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych (Trzebież). Na odcinku wybrzeża morskiego, w związku z bardzo silnym wiatrem z sektora zachodniego, stany wody wykazują znaczne wahania w górnej strefie stanów średnich i w strefie stanów wysokich, z przewidywaną od godzin wieczornych stopniową tendencją spadkową. Na rz. Inie stany wody wahają się w strefie stanów wysokich z tendencją wzrostową w dolnym biegu rzeki. Stany rzek Przymorza Zachodniego układają się w strefie stanów wysokich, lokalnie średnich i niskich.

  - Wysoki stan napełnienia Bałtyku utrzymuje się od jakiegoś czasu, stąd tutaj szczególna obserwacja inspektorów naszych Nadzorów Wodnych oraz Zarządu Zlewni w Koszalinie. Podobnie ma się sytuacja jeżeli chodzi o Jezioro Jamno. W samym Szczecinie stan wody nie przekracza stanów ostrzegawczych. Spodziewamy się, że w Trzebieży stany ostrzegawcze mogą być przekroczone już dzisiaj wieczorem. Bez przerwy prowadzona jest także obserwacja naszych urządzeń hydrotechnicznych i wałów przeciwpowodziowych. Na ten moment nie otrzymaliśmy informacji o uszkodzeniach - mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.