W środę, 10 lipca, odbyło się spotkanie dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marka Duklanowskiego oraz Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Pawła Mirowskiego. Celem rozmów było rozpoczęcie bliższej współpracy pomiędzy instytucjami oraz zainicjowanie programu, który miałby zachęcać mieszkańców Pomorza Zachodniego do instalacji systemów retencjonowania wody w swoich gospodarstwach domowych. Inicjatywa RZGW spotkała się z pozytywnym odbiorem przedstawicieli WFOŚIGW. W najbliższym czasie rozpoczną się prace merytoryczne, których efektem będzie przedstawienie beneficjentom możliwości ubiegania się np. o dofinansowanie lub pożyczkę o niskim oprocentowaniu.

    To, że wody na świecie jest coraz mniej i, że należy o nią dbać, jest sprawą oczywistą. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie PGW Wody Polskie prowadzi intensywne działania edukacyjne w tym zakresie. Plan jest jednak taki by rozszerzyć spektrum oferowanych przez naszą instytucję usług np. o wspieranie gospodarstw domowych, które planują na małą skalę retencjonować wodę we własnym zakresie. Zamknięty obieg wody lub zbieranie deszczówki i jej wykorzystywanie to działania mocno sprzyjające ochronie środowiska i mogą się przełożyć na wymierne oszczędności w ramach budżetu domowego.

    Rozmowa pomiędzy dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Markiem Duklanowskim, a Pawłem Mirowskim, Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przyniosła obiecującą perspektywę: - Nasza współpraca jest oczywiście rzeczą naturalną, bo zarówno Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne jak i Wody Polskie zajmują się zagadnieniami w dużej mierze zmierzającymi w tym samym kierunku. Rozmawialiśmy o tym żeby oszczędzając wodę móc realnie wpływać  na ochronę środowiska, podjęty został temat mikroretencji i wprowadzenia programu, który pomagałby mieszkańcom aglomeracji szczecińskiej do retencjonowania wody w nieruchomościach przydomowych. Zachowywanie deszczówki wiązałoby się z oszczędnościami wynikającymi z użytkowania wody oraz przykładowo refundowany, choćby częściowo, byłby koszt instalacji takiego systemu – mówi Marek Duklanowski. – Program mikroretencji spowodowałby, że deszczówka mogłaby być gromadzona i wykorzystywana do różnych celów, do których wykorzystywana jest dzisiaj woda przygotowana do spożycia. Cieszymy się, że WFOŚiGW jest otwarty na współpracę i jestem przekonany, że niebawem będziemy mogli poinformować mieszkańców o naszych wspólnych projektach – dodaje dyrektor Duklanowski.

    Ostatnie tygodnie w wielu regionach Polski to czas bardzo małych opadów, a wysokich temperatur. Przy opadających współczynnikach napełnienia akwenów, w wielu gospodarstwach rolnych odczuwalne było zjawisko suszy. Przygotowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie program „Stop Suszy” ma za zadanie przeciwdziałać takim zjawiskom zarówno w formie systemowej jak i edukacyjnej. Inicjatywa RZGW Szczecin wpisuje się w to działanie.

 

Michał Kaczmarek

Rzecznik prasowy

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie